Ar attālinātām fotosesijām īstenots fotoprojekts “Atklāj sevi”

Latvijas Universitātes studente Anna Danenberga attālināti īstenoja savu fotoprojektu. Viens no tā dalībniekiem Austris Augusts no Iecavas iepazīstina ar savu dzīvesvietu, lai abi varētu saprastu, kas būtu labākais fons fotogrāfiju uzņemšanai.

Projekta “Atklāj sevi” autore Anna Danenberga stāsta, ka fotosesijas klātienē, ņemot vērā ierobežojumus, rīkot vēl nedrīkst, tādēļ esot bijis problēmai jāatrod risinājums. Izdomātas attālinātās fotosesijas, kas notiekot ar Zoom starpniecību. Paši modeļi uzņem savus attēlus – kā kontrolēts pašportrets, jo viņa otrā pusē skatoties, kā tas tiek izdarīts. Fotogrāfijas pēc tam tiekot iesūtītas, piemēram, WhatsApp, paralēli domājot, kā labāk mainīt pozas vai fonu.

Annai Danenbergai patīk runāt ar cilvēkiem, kā arī viņus iepazīt, uzzināt pagātni. Uzskata, ka tas ir tas, kas viņus veido par tādiem, kādi ir.

Astoņi dalībnieki, astoņas pieredzes - ar savu rētu dzīvē un uz ķermeņa. Projekta dalībniekam Austrim tā ir aknu transplantācijas pieredze. Fotoprojekta “Atklāj sevi” dalībnieks Austris Augusts stāsta: “Man stāsts atgriezās 2008.gadā, kad radās veselības problēmas, un, laikam ejot, tās kļuva arvien nopietnākas.” Bija nepieciešams aknu transplants.

Aknu transplantācija Austrim tika veikta 2016.gadā Igaunijā, Tartu slimnīcā. Lai saņemtu palīdzību, tika vākti ziedojumi, jo tad Latvijā tādas operācijas vēl netika veiktas. Fotoprojektam Austris atsaucās, jo šobrīd, ja vien ir iespējams un kā vien var, cenšas palīdzēt citiem. Tā nu vēlējās, lai arī Annai izdodas īstenot viņas ieceri.

“Es daudz vairāk novērtēju to, kas ir dzīvība, kas ir dzīve kā tāda. Atskatoties uz savu situāciju, dzīvei cenas zīmi uzlikt nevar. Manā gadījumā nākotnei tika uzlikta cenas zīme,” viņš saka un turpina, “tā nav joka lieta.” Austris ir pateicīgs dievam un līdzcilvēkiem, kuri bija tie, kas atbalstīja. “Cilvēki, kurus es pilnībā nezinu, nepazīstu, varbūt pat neesmu redzējis.”

Uzzinājusi par projektu, ilgi nedomājot, fotosesijai atsaucās arī Elīza Āboltiņa no Smiltenes. Atklāt sevi viņai nav bijis grūti, jo ar savu rētu sadzīvo jau no bērnības. Elīzai veikta sirds operācija, bet fotoprojekta laikā neslēpa arī muguras strijas.

Elīza Āboltiņa, fotoprojekta “Atklāj sevi” dalībniece, stāsta: “Man tas bija kā iespēja mēģināt parādīt citiem, ka tās nav nemaz tādas nepilnības, kā tiek uzskatīts reizēm sabiedrībā, ka tā ir vienkārši daļa no cilvēka, un jebkas, kas ir daļa no cilvēka, ir skaisti.”

Sirds operācija Elīzai veikta vien aptuveni gada vecumā. Tā kā nevarēja nodarboties ar sportu, atrada sev citu nodarbi - jāšanu ar zirgiem. Elīza stāsta, ka viņai ir paveicies, jo nav izjutusi noraidošu vai citādāku attieksmi no apkārtējiem, kas dažkārt arī noved pie tā, ka cilvēki norobežojas un nespēj sevi pieņemt. Tāpēc atzinīgi vērtē šī projekta mērķi un cer, ka citiem tas palīdzēs kļūt pārliecinātākiem par sevi.

Fotoprojekts ir pirmais etaps Annas Danenbergas lielākam mērķim. Saglabājot projekta “Atklāj sevi” galveno domu un mērķi, iecere ir, ka šobrīd tam izveidotā mājaslapa veidosies jau kā platforma arī cita veida saturam. 


Foto: atklajsevi.com