Ar Covid-19 sasirgušie var ilgstoši vēl izjust slimības sekas

Pacienti, kuri smagi slimojuši ar Covid-19, vīrusa sekas jūt un jutīs vēl ilgi- tā pēc pētījumu veikšanas atzinuši zinātnieki. Izrādās, tas var skart gan vīriešu seksuālo veselību, gan spēju tikt galā arī ar citām slimībām.

Covid-19 vīruss vēl ilgi pēc sākotnējās inficēšanās var palikt sēkliniekos, tā samazinot kā spermatozoīdu skaitu, tā arī izraisot erekcijas traucējumus – tā secināts starptautiskos pētījumos. Nu pētnieku rīcībā ir arī dati par vakcinācijas ietekmi uz cilvēku reproduktīvo veselību. Uz tiem atsaucas arī Latvijas zinātnieki. „Ir veikti šādi pētījumi par spermas kvalitāti pirms vakcinācijas un pēc vakcinācijas, un šie dati liecina, ka nav izmaiņas pēc vakcinācijas spermas kvalitātē,” saka Vija Veisa, Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas vadītāja.

Sākotnēji, parādoties pirmajām vakcīnām pret Covid-19, ārsti neieteica vakcinēt grūtniecēm, taču nu speciālisti pat mudina pēc potes doties arī sievietes, kuras ir stāvoklī. “Šai situācijai nav bijis melnraksta. (..) Tādēļ mainās rekomendācijas un viedokļi. Izsludinot pandēmiju, mums nebija pamata domāt, ka grūtnieces būtu īpašā riska grupā.. Šobrīd, kad ir apkopoti dati par slimības gaitu, par grūtniecēm, mēs redzam, ka šis ierindo grūtnieču daļu augsta riska grupā. Tāpēc rekomendācijas ir mainījušās. Tas ir punkts viens. Un punkts divi – redzot datus par vakcinētām grūtniecēm, mēs arī redzam, ka tas ir droši.”

Pieņemot lēmumu par vakcināciju, cilvēki nereti bažījas, vai tas negatīvi ietekmēs dabīgo imunitāti, taču ReTV Ziņu aptaujātie eksperti apgalvo, ka mākslīgi jeb vakcīnu radītā imunitāte būšot mērķtiecīgāka. “Mākslīgi iegūtā būs precīzāka, specifiskāka, līdz ar to mazāk radoša citus nevēlamus notikumus un neizraisot slimību,” pauž Dace Zavadska, Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja.

Zinātnieki joprojām visā pasaulē turpina pētīt Covid19 vīrusu; arī tā jaunos paveidus, kas nu strauji ienāk ikdienā.  Tāpat zinātnieki turpina darbu pie bērnu vakcīnu pētījumiem.


Foto: Freepik