Ar diegiem glezno Ukrainas prezidenta portretu

“Pēc 24. februāra, kad Krievija iebruka Ukrainā, vairs nevarēju sev atrast mieru,” saka māksliniece no Grobiņas Ildze Balcere. Viņa ķērusies pie tā, ko prot vislabāk – gleznošanas ar diegiem, kā viņa sauc savu niansēti izšūto darbu radīšanu. Tā tapa Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska portrets. Lai arī Ildzei bija iespēja šo darbu pārdot Londonā veidotā izstādē, viņa no tā atteicās un cer to uzdāvināt prezidentam.

“Šis ir viss ar franču mezgliņiem, krustiņdūrienā, arī dažāda veida stabiņi ar dažādām atstarpēm,” tā māksliniece Ildze Balcere stāsta par nesen pabeigto Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska portretu. Ildze saka – izšūšana ar visām krāsu niansēm ir tā pati gleznošana, tikai ar diegiem. Katrā adatas dūrienā ieliekot savas domas, sāpes, savu apjukumu un bezspēcību par notiekošo Ukrainā, 50x70 centimetru lielais portrets tapis trīsarpus mēnešos. 

“Viss sākās, es atvainojos, ar to nolādēto 24. februāri. Es nevarēju nekam pieķerties, liela daļa cilvēku, domāju, ar to saskārās. Tad es ziedoju naudu, darbojos, lai es kaut kā būtu par palīgu visam, kas notiek ar ukraiņiem, bet es sapratu, ka iespaidot neko nevaru. Varbūt arī kādā mērā esmu savtīga, Zelenska izšūšana bija manam sirdsmieram un dvēseles mierinājumam,” saka māksliniece no Grobiņas Ildze Balcere.

Ildze savulaik ir beigusi Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolu, bet pēc tās 26 gadus dienējusi Latvijas armijā, mākslai atvēlot vien īsos brīvos brīžus. Nu jau piecus gadus viņa sevi sauc par pilna laika mākslinieci un galvenokārt strādā tiešsaistes galerijās. Darbi lielākoties top pēc fotogrāfijām, kas papildinātas ar Ildzes māksliniecisko redzējumu. Pēc pavadītā laika pie Zelenska portreta tapšanas, šobrīd kā atslodze darbi top punktošanas tehnikā.

Ieraugot Ildzes veidoto Zelenska portretu internetā, par to ieinteresējušies pārstāvji no projekta “Golden Time Talet”, kas Londonā veido labdarības izstādi pārdošanu ar mākslas darbiem, kuros pausta kāda Ukrainai veltīta tēma, iegūtos līdzekļus ziedojot Ukrainai.   

Ildze Balcere: “Es tam tā īsti nepiekritu, jo man nebūtu iespējas pārliecināties, ka tā nauda tiešām aiziet Ukrainai. Man nebija pārliecības, ka es to gribu, jo es biju kaut kā ļoti ieciklējusies uz to, ka gribu to aizsūtīt uz Ukrainu Zelenskim.”

Ildze saka, ka darbos ļoti patīk ar diegiem iegleznot zelta līnijas, tādas ir arī Zelenska portretā. Vēl negriboties par daudz sapriecāties, bet, iespējams, oktobra vidū šis portrets sāks ceļu uz Ukrainu, pie Volodimira Zelenska.


#SIF_NVZ2022