Ar izstādi Kuldīgā iemūžina cilvēku ar īpašām vajadzībām stāstus

“Arī fotogrāfija ir veids, kā uzrunāt sabiedrību un iepazīstināt ar to pasauli, kurā dzīvo cilvēki ar īpašām vajadzībām,” saka fonda “Nāc līdzās!” vadītāja Sarma Freiberga. Desmit jauniešu stāsti iemūžināti vēl fonda vēsturē nebijušā foto izstādē “Mirklis citur”. Izstāde atklāta Kuldīgas Mākslas namā un apskatāma līdz 27. martam.

Fotogrāfijā jauna sieviete koši sarkanos svārkos dejo uz ielas. No kādas citas uz mums noraugās smaidīgs mednieks vai karalis. Tikai izlasot vai noklausoties fotomodeļu ierunātajos stāstos, atklājas reālā pasaule. Tie ir desmit jaunieši ar īpašām vajadzībām, kas darbojas fondā “Nāc līdzās!”. Viņi ir no dažādām Latvijas vietām: Rīgas, Babītes, Dobeles, Mālpils, Ādažiem, Aizputes un Kuldīgas. Katram no viņiem jāsadzīvo ar kādu funkcionālu traucējumu. Fotogrāfiju izstādei dots nosaukums “Mirklis citur”.

Fonds ar fotogrāfiem sadarbojas jau daudzus gadus, bet foto autori vienmēr bijuši paši fonda dalībnieki. Šādi, kad viņi paši kļūst par foto modeļiem, ir pirmo reizi. “Es vienmēr esmu stāstījusi, ka ir jāizglīto sabiedrība. Šī fotogrāfiju izstāde ir tāda pati kā cita informācijas nodošana,” saka Sarma Freiberga, fonda “Nāc līdzās!” vadītāja.

Izstādes centrā ir īsi citāti no jauniešu stāstiem. Tie atklāj pavisam vienkāršas vēlmes un sajūtas – sāp meitenes atraidījums, vēlme pēc savas ģimenes, kādam patīk staigājošo cilvēku domāšana un sabiedrība. Laima savā audio ierakstā saka: “Man ļoti patīk tērpties melnā – cilvēki ir gaisma cits citam.” “Manuprāt, tas ir svarīgi. Īpaši tādos laikos kā šie. Ir jābūt gaismai cits citam, jābūt vienotiem,” atzīst Laima Mūrniece, viena no modelēm.

Izstāde Kuldīgas Mākslas namā būs skatāma līdz 27. martam. Pēc tam tā ceļos uz Eiropas Savienības māju Rīgā.


Foto: Ieva Benefelde