Ar izstādi “Putekļos atrastais” aktualizē problēmas laukos

Savulaik pagasta ļaudīm kalpojusi kā skolas ēka, slimnīca vai kalte, šodien šo ēku sauc par graustu. Problēma, ko vietvaras novados nespēj atrisināt gadiem. Trūkst līdzekļu un vīziju, kā pamestās ēkas apsaimniekot. Par problēmu runā arī izstāde “Putekļos atrastais”, kurā divas mākslinieces pamestas sabiedriskās ēkas saredz kā lauku potenciālu un iespēju.

Evija Korovacka ir viena no izstādes “Putekļos atrastais” autorēm. Kopā ar kolēģi Aneti Anci Tomsoni gados jaunās mākslinieces ar fotogrāfijas un ilustrāciju palīdzību runā par izmirstošiem Latvijas pagastiem - par vietām kas, kā skaidro autores, gadiem ir krājušas putekļus nevis cilvēkus. Kā simbolu viņas izvēlējušās pamestas ēkas laukos. “Mans prāts parasti iztēlojas, kā tas bija tajā laikā, kad ēkas bija uzmanības centrā. Es iedomājos, cik daudz bija apkārt - ir cilvēki, kas par to jūsmoja, kas var būt gāja uz tam vietām, apmeklēja, bet tagad liekas, ka tur vispār tās dzīvības nekādas nav un ir tāds tukšums,” saka Evija Korovacka, izstādes autore.

Evija pati nāk no Madlienas pagasta, atgriezusies šeit dzīvot arī pēc studijām Rīgā. Veikusi iedzīvotāju aptauju, lai apzinātu iemeslus, kāpēc laukus pamet. Sadarbībā ar grafisko dizaineri un ilustratorēm - papildus Evijas dokumentālajām fotogrāfijām - izveidots arī ilustratīvs vēstījums, kas parāda, kāda varētu būt graustu otrā dzīve. Piemēram, kāda darba nosaukums ir “Augstākās izglītības ieguves trūkums lauku reģions”. Evija Korovacka: “Sākotnēji es tur pat neiedomājos, ka tā varētu būt kā klase vai kaut kas tāds. Likās interesanti, ka viņa atkal šai fotogrāfijai piešķir pavisam citu dzīvību, citu nozīmi, runājot par šīm problēmām.”

Evija min piemēru par blakus Madlienai esošo pagastu, kur šobrīd tiek atjaunota vecā Suntažu stacija, veidojot par tūrisma objektu. Viņasprāt, arī mazie projekti pagastos attīsta vidi. “ To var redzēt atšķirīgos reģionos, piemēram, mūsu Madlienā tagad, kad attīstīja sportu, varbūt liekas, ka jau vairāk sakoncentrēsies jaunieši, tas ir tas, kas viņus piesaista. Piemēram, tuvākajos ciematos, tā pati Zādzene, tur vispār liekas, ka cilvēki mazāk pieplūst, jo tur varbūt nav tādas radošās vietas jauniešiem. Tas viņus arī atgrūž,” saka Evija Korovacka. 

Evija ar fotogrāfijas starpniecību plāno arī turpmāk runāt par problēmām laukos, lai veicinātu sabiedrības interesi par to. Izstāde “Putekļos atrastais” līdz marta beigām skatāma Jumpravas kultūras namā. 


#SIF_NVZ2022