Ar jauna vides objekta atklāšanu Jēkabpilī sākas pilsētas svētki

Šonedēļ Jēkabpils atzīmē 351.dzimšanas dienu. Pilsētas svētki sākušies ar jauna vides objekta atklāšanu. Vienu no galvenajām pilsētas ielām tagad rotā skulptūra ar nosaukumu “Labklājība”.

Jaunais vides objekts “Labklājība” simbolizē tirgošanos, ar ko Jēkabpilī savulaik aktīvi nodarbojušies ebreji. Tādēļ gan pati skulptūra, gan atklāšanas pasākums ieveda klātesošos ebreju kultūras pasaulē. Ar ebreju tautas mūziku klātesošos priecēja klezmeru mūzikas ansamblis no Rēzeknes – “L-Chaim”. Arī vieta nav izvēlēta nejauši – objekts izveidots pie zaļā tirdziņa, bet Rīgas iela jau vēsturiski saistās ar aktīvu tirdzniecību. “Ja mēs atceramies un paskatāmies vēsturē, Ulmaņlaikos un vēl senāk, jūs, kā ejat, tā no ielas bija durvis un uzreiz maza bodīte. Tu trāpi mazā bodītē iekšā, un tur varēja gan pogas, gan pīrāgus un kliņģerus nopirkt. Ebreji jau ir ārkārtīgi lieli tirgotāji, un ebreji prot tirgoties, viņi prot pārdot savu mantu. Ne velti viņi tā arī tikuši pie labklājības. Varbūt te ir zināma līdzība ar šo tautu,” saka Inta Ūbele, Krustpils kultūras nama direktore.

Dodoties uz zaļo tirdziņu vai kādu no Rīgas ielas veikaliem, iedzīvotāji aicināti pa ceļam pieiet pie jaunās skulptūras. “Rokās viņai ir zelta monēta, kuru katrs, kurš vēlas sev labklājību, var paberzēt un pie tādas arī tikt,” pauž Raivis Ragainis, Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs.

Iedzīvotāju vidū gan dažādi viedokļi par jauno objektu. “Interesanta, neierasta. Netipiski liekas ebrejiem tā atvērtā augša. Iedzīvotājus noteikti vairāk interesēs nevis ārējais izskats, bet tas, ka varēs pieskarties labklājībai. Tas pats process vairāk interesēs iedzīvotājus, domāju – ir labi, ir interesanti,” pauž Dagmāra un Vilma, pasākuma apmeklētājas.

 “Pat ļoti interesanta. Tematikai arī atbilst. Koncerts brīnišķīgs. Lieliski spēlē mūziķi. Es piekrītu,” saka Olga un Vera, pasākuma apmeklētājas.

Lai gan cilvēkiem ir dažādi viedokļi par skulptūrā atainotās sievietes vizuālo izskatu, pašvaldībā skaidro, ka tieši šis piedāvājums ideju konkursa vērtēšanas komisijā ieguva vislielāko atbalstu. “Man viņa patīk, es par to balsoju uzreiz, bija daudz, bet šī bija viena no beidzamajām, ko skatījāmies. Bija citas arī labas, bet šī ieguva visvairāk balsu un arī manu atbalstu tai starpā. Manuprāt, tā ir interesanta, neparasta gan formās, gan izskatā, bet toties savdabīga,” stāsta Raits Sirmovičs, ideju konkursa vērtēšanas komisijas dalībnieks.

Skulptūras autors ir tēlnieks Ginters Krūmholds, bet izgatavotājs SIA “Protocast”. Objekta izveides izmaksas ir vairāk nekā 20 tūkstoši eiro.