Ar kampaņu “Piezvani Krievijai!” stāsta par patiesajiem notikumiem Ukrainā

“Ir ļoti grūti saņemties pirmajam zvanam,” saka tie brīvprātīgie, kuri iesaistījušies kampaņā “Piezvani Krievijai!”. Šādu plašu sabiedrisku iniciatīvu rosināja grupa lietuviešu 8. martā. Tās mērķis ir zvanīt cilvēkiem uz Krieviju un cilvēcīgi pastāstīt par patiesajiem notikumiem Ukrainā. Kampaņas organizatori saka – ja sākumā sazvanītie cilvēki daudz biežāk bijuši noskaņoti agresīvi, tad šobrīd izdodas sarunāties arī mierīgi. Šo nedēļu laikā kampaņa ir kļuvusi par vienu no pasaulē ievērojamākajām pilsoniskās sabiedrības iniciatīvām, kurā iesaistījušās 116 valstis, arī Latvija.

“Labdien! Esmu brīvprātīgā programmā “Piezvani Krievijai!”. Emu Kristīne un zvanu jums no Latvijas!” - tā Kristīne Vītola no Kazdangas pagasta savu sarunu ar kādu nepazīstamu iedzīvotāju no Krievijas ir uzsākusi nepilnas 10 reizes. Šai reizē sazvanītais vīrietis ir no Kurskas. Saruna rit mierīgi. Par kara nopostīto Mariopoli viņš īsti nezina, jo ziņas neskatās. Par karu saka, ka, ja tam ir jābūt, lai tad arī ir karš. Bērni un sievietes mirstot visur, turklāt viņš ir parastais iedzīvotājs – valdība neko ietekmēt nevarot.

Pateikusies par sarunu, Kristīne to atzīmē kā veiksmīgi notikušu, jo tā nav pārtraukta pat nesākusies, kā noticis bieži. Klausules otrā galā Kristīne piedzīvojusi arī kliegšanu un rupjas lamas. Visemocionālākais brīdis bijis, kad kāda sieviete teikusi: “Es visu zinu, meitiņ!” Sākusi raudāt, bet runāt par to nevēlējusies.

Ar kampaņu “Piezvani Krievijai!” Kristīni iepazīstinājusi viņas māsa, kura arī tajā iesaistījusies. “Man paveicies. Mani neviens vēl nav lamājis, bet esmu gatava, ka lamās. Tas ir arī saprotams no viņu puses. Grūti dzīvot ar domu, ka tevis atbalstītais režīms kaut ko tādu dara. Vieglāk iestāstīt, ka tā nav taisnība,” saka Laura Jansone, akcijas brīvprātīgā.

Kampaņa “Piezvani Krievijai!” sākās 8. martā. To izveidoja lietuviešu grupa ar mērķi lauzt informācijas vakuumu Krievijā, zvanot individuāli uz nejauši izvēlētiem numuriem, cilvēcīgi pastāstot, kas patiesībā notiek. Kā to darīt, pastāstīts divās valodās – angļu un krievu mājaslapā “callrussia.org”. Statistika liecina, ka līdz šim brīdim kampaņā iesaistījušās 116 valstis. Visaktīvākās ir Lietuva, Polija un Lielbritānija. Veikti vairāk nekā 100 000 zvanu. “Šī ir viena no šā brīža ievērojamākajām pilsoniskās sabiedrības aktivitātēm pasaulē. Mums daudzi vaicā – kā jūs mainīsiet cilvēku uzskatus. Mēs necenšamies mainīt cilvēku uzskatus. Neuzskatām, ka to varam izdarīt. Mūsu misija ir pastāstīt par humāno krīzi Ukrainā. Domājam, ka vairums cilvēku pret to izjūt līdzjūtību,” uzsver Paulius Senūta, viens no kampaņas veidotājiem.

Mājaslapā soli pa solim ir aprakstīts, kā veidot sarunu ar svešinieku, kurš var būt naidīgi noskaņots, lai saruna no zvanītāja puses būtu pieklājīga, doti arī psihologa padomi. 


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik