Ar “Mana balss” palīdzību panākti 56 likumu grozījumi

Tas, kādā valstī dzīvosim, atkarīgs no pilsoniskās aktivitātes. Kā ReTV norāda iniciatīvu platformas “Mana balss” pārstāvji, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, pilsoniskā aktivitāte Latvijā esot augsta. Vēl vairāk tā palielinājusies, kopš Pašvaldību likums nosaka, ka pilsētu un novadu domēs obligāti jāizskata iniciatīvas, kam savākts nepieciešamo balsu skaits.

Ierasts, ka iedzīvotāji reģionos ir visai skeptiski par iespēju panākt pozitīvu domes – vēl jo vairāk Saeimas – balsojumu sev vēlamajā jautājumā. Arī baušķenieki vislabprātāk mīl “cepties” anonīmos komentāros vai aiz kadra. Biedrības “Bauskas vecpilsēta” valdes priekšsēdētāja Egija Stapkēviča: “Es esmu baušķeniece, līdz ar to varu teikt tikai to labāko par baušķeniekiem. Ja mēs runājam par pilsonisko aktivitāti, tad varbūt neder tādas klasiskas metodes. Mums ir mazliet jāpieiet lietām radoši, jebkurai sanāksmei ir jābūt ar ļoti lielu jēgu, tad jau arī – vismaz pēc mūsu pieredzes – tie baušķenieki nāk.”

“Tituls “Jauniešu galvaspilsēta 2023” ir viens no iemesliem, kāpēc mēs varam teikt, ka jaunieši mums ir aktīvi. Viņus interesē, protams, viņu interesējošās tēmās. Mēs arī esam atraduši, kā viņus noķert. Jauniešu jomu es vērtētu diezgan augstu,” norāda Gints Jankovskis, biedrības “Laiks jauniešiem” vadītājs.

Šoreiz uz sarunu par pilsonisko līdzdalību baušķeniekus aicina iniciatīvu platforma “Mana balss”. Aptuveni desmit sanākušie lielākoties ir nevalstisko organizāciju un biedrību pārstāvji, kuri sadzirdēto mēģināšot nodot tālāk savās biedrībās.

Bauskas lauku sieviešu kluba “Apvārsnis” vadītāja Raimonda Ribikauska: “Varbūt mēs pārāk maz par sevi runājam. Līdz ko aizskar lielākas intereses šie paši ceļi, tad gan mēs nākam visi kopā – gan sieviešu organizācijas, gan jauniešu.”

Iniciatīvu platformas pārstāvis teic, ka ik dienu portālā tiekot publicēta vidēji viena inciatīva. Pateicoties iedzīvotāju aktivitātei, 12 gadu laikā esot panākti 56 likumu grozījumi Saeimā. “Sabiedrības intereses ir ļoti plašas, un tādas tās atspoguļojas arī iniciatīvās. Reģionos, ja tā salīdzinoši, es teiktu, ka vairāk parādās tēmas par izglītību. Tās ir skolas, arī ar ceļiem un infrastruktūru saistīti jautājumi,” saka organizācijas “Mana balss” komunikācijas vadītājs Didzis Meļķis.

Kā skaidro iniciatīvu platformas pārstāvji, jautājumi, par kuriem mēs vācam parakstus, lai tos izskatītu līdzīgi kā portālam “Ziedot.lv”, Latvijā atšķiroties no vecajām Eiropas valstīm. Tomēr mūsu pilsoniskā aktivitāte kopumā esot lielāka. Meļķis: “Šobrīd veicu tādu pētījumu, kāpēc Latvija ir tik efektīva, salīdzinot ar citām valstīm. Manuprāt, man hipotēze ir, ka tieši tāpēc, ka tas ir atstāts pašas sabiedrības ziņā. Kad pilsoniskā sabiedrība ķeras klāt, tad arī ir tā efektivitāte.”

Kopš pašvaldību likums domniekiem uzliek par pienākumu izskatīt iniciatīvu, ja savākts katrā novadā nepieciešamais balsu skaits, iesniegumu esot vēl vairāk. Bauskas novada domē jau skatītas trīs iedzīvotāju iniciatīvas. Tiesa gan – tas ne vienmēr nozīmē, ka tiks sasniegts tāds rezultāts, kādu vēlas iedzīvotāji. Kā norāda iniciatīvu platformas pārstāvji, Saeimas deputāti iedzīvotāju iniciatīvas uztverot kā nopietnu signālu. Visticamāk, ar laiku attieksme mainīsies arī novadu domēs.


#SIF_MAF2023