Ar modes tendencēm parāda nostāju pret Krievijas agresiju

Arī modes pasaule aktīvi iestājas pret Krievijas agresiju. Kā šī industrija atbalsta Ukrainu? Ukraina ieviesusi 21. gadsimta modes pamattendenci – tagad modē ir būt brīvam un nesatriecamam. Zilais un dzeltenais - kā Ukrainas karogā - ir ne tikai stilīgs krāsu salikums, tagad tas ir arī vēl viens veids, kā paust savu nostāju un apturēt karu, būt plecu pie pleca ar Ukrainu.

Starptautiskais krāsu institūts “Pantone” zilo un dzelteno pasludinājis par 2022. gada krāsām. Viens no pirmajiem atbalstu izrādījis modes nams “Balenciaga”. Ukrainas krāsās sabiedrībā iznākuši daudzi pasaulslaveni ļaudis, un latvieši no pasaules zvaigznēm neatpaliek. Modes dizainere Natālija Jermolajeva stāsta: “Kā dizainere esmu ievērojusi, ka līdz šim dizaineri reti ir pauduši savu politisko pozīciju; pie mums visi dizaineri saka – neesmu politiķis, esmu mākslinieks. Tagad šī zili dzeltenā krāsa…Cilvēki ir saņēmuši drosmi pateikt – mums tas ir taisnīguma, brīvības un cīņas simbols. Tagad klienti arvien biežāk pieprasa apdrukas ar Ukrainas simboliku, tāpēc esam pat izveidojuši nelielu kolekciju.”

“Paldies visai pasaulei, Latvijai, visiem, visiem, kas manu zemi atbalsta ar vārdiem, ar darbiem, ar krāsām un skaistām lietām. Kā dzīvo ukraiņu dizaineri un stilisti, kā strādā kara apstākļos, kad viņu mājas un darbnīcas tiek apšaudītas,” saka Viktorija Dudčenko, ukraiņu žurnāliste, kura strādā ReTV un TVNET.

ReTV sazinājās ar Ukrainas galveno modes mākslinieku Andrē Tanu, kurš radījis viselegantākās kleitas, kādas ir gandrīz katras ukrainietes garderobē. “Visa mana komanda tagad pārkvalificējusies no kleitu šūšanas uz karavīru uniformu, bruņu vestu šūšanu. Šujam visu, kas maksimāli pasargā. Esam pašuvuši vairāk nekā 3000š flīsa jaku,” stāsta Andrē Tans.

Visgrūtākais dizaineram esot atrast siltu audumu. Tagad Ukrainai šajā ziņā palīdz Turcija, taču izejmateriālu piegāde ilgst vairākas nedēļas, nevis dienas. “Mana vislielākā cerība – lai Ukrainā būtu miers un lai es atkal varētu tērpt ukraiņu sievietes, padarīt viņas vēl skaistākas, kaut gan viņas mums jau tā ir visskaistākās,” saka Andrē Tans.