Ar pašu izstrādātām laivām dodas ceļojumā pa Daugavu

Laikā, kad Covid-19 liedz brīvi ceļot pa pasauli, divi ceļotāji nolēmuši popularizēt vietējo tūrismu un dodas ceļojumā pa Daugavu - no Baltkrievijas robežas līdz upes ietekai Baltijas jūrā. Abi ceļo ar pašu izstrādātām laivām, kuru līdzīgu Latvijā pagaidām nav.

Projekta “Bored of Borders” ietvaros pasaules apceļotājs Kārlis Bardelis ir šķērsojis Eiropu, Dienvidameriku, Atlantijas okeānu un vienīgais pasaulē airu laivā pārpeldējis Kluso okeānu, taču arī pašmāju ceļojums pa Daugavu tam liekas ne mazāk nozīmīgs – tā mērķis ir dalīties ar informāciju par brauciena specifiku, lai citi interesenti līdzīgus braucienus varētu atkārtot. “Daugavas lokos un atkal ir interesanti, kā visus līkumus izņemt, izmantot to straumi, jo tur ir pamatīga straume. (..) Sajūta - būt uz ūdens -, tā tāda ka mana atgriešanās mājās,” stāsta Kārlis Bardelis.

Plānojot braucienu, Kārlis izvēlējies kajaku tā kravnesības dēļ, taču nav atstājusi doma tam uzmeistarot airus, lai vadības ziņā tas neatšķirtos no okeāna laivas. Sākotnēji bijusi ideja kajaku pārveidot pašam, taču par lielu pārsteigumu atklājies, ka kāds šādas laivas Latvijā jau izgatavo. “Šīs laivas ir mans izgudrojums, mana iestrāde. Pielāgoju speciālus pārsegus laivai, lai vējš neietekmē tās gaitu. Pielāgoju arī tā saucamo “bīdāmo beņķi”, ar kura palīdzību laivotājs var nodot enerģiju airiem, izmantojot arī kāju spēku. Airus aizguvu no klasiskajām sporta laivām, svarīgākais bija aprēķināt īstos attālumus un leņķus stiprinājumiem, jo iepriekš šīs divas laivas neviens nebija apvienojis,” pauž Genādijs Blažēvičs, inženieris-ceļotājs.

 “Un tad, kad mēs aizbraucām apskatīties, vēl vairāk biju pārsteigts. Tad jau vārds pa vārdam nolēmām, ka airējam pa Daugavu kopā,” atminas Kārlis Bardelis.

Lielākais izaicinājums ceļotājiem bija Daugavas hidroelektrostacijas, taču arī par tām tika padomāts. “Mums ir līdzi laivā, katrā no laivām ir tādi mazi, mazi ratiņi, kurus, pastumjot apakšā zem laivas un pieštropējot, ir iespējams to pavilkt pa ceļu. (..) Ejam pastaigā ar laivu pa mazdārziņu rajonu,” saka Kārlis Bardelis.

Drīzumā ceļotāji sasniedz galamērķi. Brauciens noslēdzas pie molu galiem Daugavas izejā uz jūru. Vaicājot par tālākajiem plāniem pasaules apceļošanā, Kārlis atzīst, ka viss jau ir saplānots. Gaida tikai laiku, kad būs iespēja to izdarīt!