Ar sienas saulespuķu gleznojumu aicina uz mieru un atbalstu Ukrainai

Madonā uz kādas mājas sienas pēc mākslinieka Daiņa Rudens izveidotajiem trafaretiem uzzīmētas saulespuķes ar Raiņa vārdiem “Ne tauta pret tautu tad karos, bet visas kopā pret tumsu”. Madonieši gatavi dalīties ar trafaretiem un pāri palikušajiem krāsas baloniņiem, lai šādi uzraksti taptu arī citās pilsētās un ciemos.

Redzot, cik kara ietekmē saasinātas kļūst attiecības starp līdzcilvēkiem, madonietei Evai Šķelei radās doma caur Raiņa vārdiem likt aizdomāties, cik svarīgi ir saglabāt mieru savā starpā, tādēļ tapis šāds sienas gleznojums.  Madonas novada iedzīvotāja Gunta saka: “Mums tiešām ir jābūt atbalstošiem cilvēkiem. Galvenais - savā starpā nevajadzētu ķildoties Latvijā, vajadzētu arī gan krievu tautības, gan latviešu tautības cilvēkiem izprast, kas notiek vispār tajā režīmā.”

Idejas autore Eva Šķēle pauž: “Kad notiek šīs kara šausmas, mēs sekojam tām līdzi. Tevī kāpj ārkārtīgi lielas dusmas, tu pats paliec naidīgs. Tu esi bijis cilvēks, kurš respektē dažādas kultūras, pēkšņi sāc kādu ienīst, kas nav labi. Sevī jāsaglabā tā gaisma, lai tu varētu kādam palīdzēt un lai tas neaiziet vēl lielākā ļaunumā.”

Trafaretus gleznojumam veidojis mākslinieks Dainis Rudens. Tā tapšanā iesaistījušies vairāk nekā desmit madonieši. Kā stāsta Eva, lai arī laikapstākļi bijuši nelabvēlīgi, darbu tomēr izdevies pabeigt, tiesa - īsi pirms pusnakts.  “Māja pieder mums ar vīru. Mēs to šobrīd atjaunojam. Madonas domē arī saskaņojām, viss oficiāli, lai mēs nebūtu vandāļu. Mums palika tie trafareti, palika krāsu baloniņi, sapratām, ka varam nodot tālāk. Visiem, kuriem ir interese - mājas, ēkas, pilsētas, privātie cilvēki - var no mums saņemt mantojumā. Pirmais jau ir pieteicies, tā ir Rīga. Visdrīzāk, taps šis zīmējums Bruņinieku ielā,” pauž Eva Šķēle, idejas autore.

Līdztekus tam interesi par iespēju turpināt akciju ar mērķi, lai šāds gleznojums taptu teju katrā pilsētā un ciemā, izteikuši vairāki, tostarp Gulbenes novada pašvaldība. “Šī ir brīnišķīga iespēja caur mākslu atbalstīt Ukrainu. Laikā, kas nebūt nevienam nav viegls, tik ļoti gribas, lai visā Latvijā uzzied saulespuķes. Mēs to izdarīsim. Mēs tiešām ceram, ka sekos arī mums. Lai izdodas,” saka Jana Igaviņa, Gulbenes novada pašvaldības domes sabiedrisko attiecību speciāliste.


#SIF_NVZ2022