Ar šķirošanas akciju motivē iedzīvotājus nodot nevajadzīgo elektrotehniku otrreizējai pārstrādei

Līvānu dzīvokļu un komunālās saimniecības pagalmā iebrauc Līvānu novada iedzīvotājs Uldis Siliņš. Viņš ir viens no iedzīvotājiem, kas, izdzirdot par nolietotās elektrotehnikas šķirošanas akciju, nolēma piedalīties, atvedot uz atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu vairs nevajadzīgās elektroierīces. Lai gan uzņēmums arī ikdienā pieņem lietoto sadzīves tehniku, akcija un iespēja laimēt balvas motivē saņemties un beidzot atbrīvoties no elektroierīcēm, kas savu laiku nokalpojušas.

Uldis Siliņš atvedis nodot dažādus krāmus no viņa jaunības laikiem. Fēnu esot lietojusi viņa mamma. Tas glabāts tik ilgi, ka viņam licies, ka jātaisa mājas muzejs. “Beigās nolēmu, ka visu nevar saglabāt. Izsludināja šo pasākumu, vispār jau varēja nodot arī iepriekš, ledusskapis ir nodots kādreiz, bet tagad tā kārtīgāk varēja visu iztīrīt un izvākt laukā. Ļoti labi šādā veidā, jo nevar tā vienkārši šādas lietas mest ārā.”

SIA “Līvānu dzīvokļu un komunālā saimniecība” valdes priekšsēdētājs Raimonds Šubnikovs saka: “Iedzīvotāju aktivitāte ir ļoti liela, aktīvi ved nolietotās elektropreces. Interese, protams, ir arī par loteriju, kas varbūt arī mudina piedalīties aktīvāk un izvilkt no bēniņiem kādu novecojušu televizoru vai magnetafonu. Aktīvākie ved uzreiz četrus televizorus, trīs veļas mašīnas un tā tālāk, varbūt salasa pa kaimiņiem, varbūt kooperējas, lai tikai dabūtu loterijā kādu balvu.”

Akcijas laikā, ko rīko “Latvijas Zaļais punkts” un SIA “Eco Baltia vide” sadarbībā ar Līvānu dzīvokļu un komunālo saimniecību. Ikviens dalībnieks var reģistrēties izlozei. Laimēt var dāvanu kartes no lielveikaliem, pārsteiguma balvas, kā arī galveno balvu – jaunu televizoru. Akcija noritēs līdz 31.maijam, visa nodotā tehnika tiks vesta uz Rīgu otrreizējai pārstrādei. Iedzīvotājiem gan jāņem vērā, ka tehnikai jābūt neizjauktai, piemēram, datoram - ar mātes plati.

Iedzīvotāji aicināti nodot arī baterijas un akumulatorus, tāpat arī tehniku, kas satur akumulatorus. To, cik bīstami ir izmest šādas lietas sadzīves atkritumu konteinerī, pierāda nesens atgadījums Līvānos. Iztukšojot sadzīves atkritumu konteinerus pilsētā, pēkšņi notika eksplozija un mašīnā savāktie atkritumi aizdegās.

Iedzīvotājiem, kuri izmet lietoto elektrotehniku un akumulatorus dabā vai sadzīves atkritumos, der atcerēties, ka tas ir bīstami apkārtējai videi un cilvēka veselībai arī tad, ja nenotiek sprādziens, jo šīs lietas satur svinu, kadmiju, alvu, dzīvsudrabu un citas bīstamas, ķīmiskas vielas, kas var radīt toksisku piesārņojumu. Līvāniešiem arī ikdienā ir iespēja nolietotās elektroierīces un akumulatorus bez maksas nodot Līvānu dzīvokļu un komunālajā saimniecībā, savukārt mazās baterijas bez maksas pieņem daudzi lielveikali.