Arī baznīcām vēl lielāki ierobežojumi

Valdība lēmusi, ka turpmāk reliģiskās darbības vietās varēs atrasties vien 20% no pieļaujamā skaita. Cēsu katoļu baznīcā no 100 vietām uz vietas varēs atrasties tikai 10 cilvēki. Šajā nelielajā dievnamā jau līdz šim noteiktie valdības ierobežojumi bija pamatīgs izaicinājums.

Cēsu katoļu baznīcas prāvests Ronalds Melkers bija aizgājis nedēļas nogalē uz dievkalpojumu, kas nebija jāvada pašam. Viņš pauž, ka pēc saraksta ieradušies desmit cilvēki – visi dezinficēja rokas, maskas. Neesot bijuši iebildumu.

Baznīcā atteikušies arī no dziedāšanas. Reliģiskos rituālus, piemēram, grēksūdzes, veic tikai individuāli, pēc pieraksta. Ronalds Melkers uzsver: “Sargi sevi, un Dievs tevi sargās”. “Ja valdība saka, ka vajag nēsāt maskas, mums kā baznīcai vajadzētu pat vēl stingrāk,” viņš piebilst.

Organizēt dievkalpojumus dažādu ierobežojumu apstākļos ir sarežģīti. Taču, lai cilvēkiem būtu iespēja dzirdēt prāvesta sprediķi, Cēsu katoļu baznīca nu jau trīs nedēļas dievkalpojumus raida tiešsaistē. Baznīcas pāvests stāsta, ka ir “iegājuši” ceļu tiešsaistē – piedalīties var arī tie, kas nekad to nav varējuši.

Viena no pirmajām drauzēm, kas jau pavasarī sāka dievkalpojumus raidīt tiešsaistē bija Cēsu Svētā Jāņa baznīcas luterāņu draudze. Tās priekšnieks ReTV ziņām tomēr uzsver, ka jebkuros apstākļos svarīgākais ir saglabāt dievkalpojums klātienē.

Cēsu Svētajā Jāņa baznīcā var pulcēties pat vairāk nekā 500 cilvēku, taču valdības noteiktie ierobežojumi šo skaitu krietni ierobežo, jo jāņem vērā ne tikai vietu skaits, bet arī platība katram cilvēkam. Draudzes priekšnieks Andis Ozoliņš-Vīksne stāsta, ka šobrīd baznīcā var pulcēties 62 cilvēki, taču pēc tam varēšot tikai 40.

Dievnamā jau līdz šim izvietotas norādes, kā cilvēkiem jāpārvietojas vakarēdiena laikā, tāpat norobežoti soli un par drošību dievkalpojuma laikā atgādinot arī mācītājs. Andis Ozoliņš-Vīksne pauž, ka baznīca esot norobežojusi katru otro sēdvietu rindu, lai būtu savstarpēja distance.

Jau rīt Tieslietu ministrijas konsultatīvā padome tiksies ar reliģisko organizāciju pārstāvjiem, lai sīkāk lemtu par ierobežojumiem, kas turpmāk būs jāievēro ikvienai reliģiska rakstura darbības vietai.