Arī Kuldīgas novadā samazinājies vakcinēties gribētāju skaits

Iestājoties rudenim, Covid-19 izplatība Latvijā atsākusi pieaugt. Turpretim vakcinācija pret Covid-19 norit gausi. Kopš vasaras sākuma rādītāji strauji kritušies. Arī Kuldīgā esošajās ģimeņu ārstu praksēs var novērot vakcinācijas tempa samazināšanos.

Dienas izskaņā Kuldīgas slimnīcas izveidotajā vakcinēšanās kabinetā, kas atrodas vieglatlētikas manēžā, vērojama rosība. Šeit savu pirmo vai otro vakcīnas devu ierodas saņemt tie iedzīvotāji, kuru ģimenes ārsti neveic vakcināciju savā ģimenes ārsta praksē, un tie, kuri kā vēlamo vakcinācijas vietu norādījuši Kuldīgu. Vakcinācija šeit notiek pēc izveidotā pieraksta divas līdz trīs reizes nedēļā. Ģimenes ārste Sarmīte Opmane atzīst, ka šobrīd ir novērojams, ka liela daļa no iedzīvotājiem vakcinēties nāk dažādu apstākļu spiesti. Skaitliski dažreiz izdodas savakcinēt ap 180 iedzīvotājiem, bet citas dienas vien 60.

Vietējie iedzīvotāji atzīst, ka lēmums par vakcinēšanos bijis grūts. “Ja grib strādāt, tad ir jāvakcinējas. Tā kā sporta skola ar cilvēkiem, tas ir vajadzīgs. Es ļoti ilgi domāju. Izdomāju, ka manai un apkārtējo drošībai vajag, jo pasargāti neesam neviens no tā vīrusa,” saka Vaira Manguža, kuldīdzniece.

“Visa ģimene sapotējusies, ar visiem mazdēliem, es vienīgā, mazmeita vēl nav. Es no sākuma tā diezgan baidījos, jo man tur trombi kājās,” pauž Alma Korbmahere, kuldīdzniece.

Ģimenes ārste Laima Jansone arī izmanto iespēju vakcinēt iedzīvotājus izveidotajā vakcinācijas kabinetā Dzirnavu ielā 13, jo savā praksē nevar ievērot nepieciešamās prasībās telpu platībā uz vienu personu. Viņa atzīst, ka vakcinācijas gaita noris lēnām. Kopš marta sākuma, kad tika uzsākta vakcinācija, ģimenes ārste savā praksē savakcinējusi 33% jeb 355 iedzīvotājus. “Es ļoti vēlu katrai mammai un vecmammai padomāt par savu bērnu un mazbērnu nākotni, kas no šiem jaunajiem cilvēkiem sanāks, ja gadiem sēdēs un mācīsies mājās.”

Pēc Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra “Re:Baltica” maijā veiktā pētījuma datiem, 55% Latvijas ģimenes ārstu vakcinē pret Covid-19, kuriem ir līgums ar Nacionālo veselības dienestu. 45% no ārstiem to izvēlējušies nedarīt, jo trūkst resursu, negrib uzņemties papildus pienākumus, vai pašvaldībā jau ir izveidota medicīnas iestāde ar vakcinācijas kabinetu. Ģimenes ārste Rūta Eglīte līdz šim brīdim savā praksē savakcinējusi 50% jeb 899 iedzīvotājus. Viņa atzīst, ka joprojām liels darbs jāiegulda apzvanot un uzrunājot pacientus izmantot šo iespēju.

Līdz šim Latvijā vakcīnas pret Covid-19 saņēmuši 42% no visiem valsts iedzīvotājiem. 


Foto: Freepik