Arī mediķi pievienosies LIZDA organizētajam protesta gājienam. Maijā plāno savu akciju

24. aprīlī Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) organizētajā protesta gājienā Rīgā aktīvi piedalīsies arī mediķi. Gājienam gatavojas ģimenes ārsti, māsas, ārsti, jaunie mediķi un citi nozares profesionāļi, kuri vēlas beidzot no politiķiem sagaidīt cieņpilnu un atbildīgu attieksmi. Lai plašāk izgaismotu problēmas nozarē, mediķi gatavojas jau nākamajai protesta akcijai maijā. 

Latvijas Ārstu biedrības prezidente Ilze Aizsilniece ReTV norāda, ka protesta gājienā varētu piedalīties vismaz tūkstoš mediķu. Biedrība galvenokārt vēlas vērst uzmanību, ka arī politiķiem ir jāpilda pašu iepriekš pieņemtie likumi, tai skaitā attiecībā par finansējumu veselības aprūpei. “Pirms gada tika pieņemtas pamatnostādnes par veselības aprūpi 2022. līdz 2027. gadam. Lai mēs varētu īstenot to, kas ir rakstīts šajās pamatnostādnēs attiecībā uz sirds asinsvadu slimnieku ārstēšanu, gan arī onkoloģiju, papildus budžetā atbilstoši visām izmaksām vajadzēja 306 miljonus eiro.”

Šie līdzekļi nepieciešami, lai nodrošinātu kvalitatīvu un pacientiem drošu ārstniecības procesu. Tāpēc mediķi aicina protesta gājienam pievienoties arī pacientu organizācijas, paužot savu attieksmi par garajām rindām, kurās šobrīd jāgaida, lai saņemtu valsts apmaksātu veselības aprūpi. Šim aicinājumam pievienojas arī Latvijas Jauno ārstu asociācija, uzsverot, ka medicīnas nozare jau gatavojas nākamajai protesta akcijai. “Šīs sistēmas centrā ir pacients. Mums ir svarīgi, lai pacientu organizācijas iesaistās, ar atsevišķām esam runājuši. Skaidri varam teikt, ka 11. maijā plānojam atsevišķu nozares pasākumu, to var saukt par protesta akciju,” saka Latvijas Jauno ārstu asociācijas valdes priekšsēdētājs Artūrs Šilovs.

Mediķi 11. maijā plāno pulcēties pie Saeimas ēkas, lai izvirzītu jau konkrētas prasības deputātiem un valdības pārstāvjiem par finansējuma palielināšanu nozarei kopumā. Šilovs: “Prasības atbilst tam, ko pašas politiskās partijas parakstījušas un kādus solījumus devušas pirms vēlēšanām, kas nesen bija, bet tagad tos nepild. Tā perspektīva izskatās ļoti drūma.” 

Gan 11. maijā plānotajā protesta pasākumā, gan arī gājienā 24. aprīlī aktīvi plāno piedalīties arī lauku ģimenes ārsti. Viņus pārstāvošajā asociācijā uzsver, ka jau pērn rudenī valdības veidošanas procesā ģimenes ārsti netika uzklausīti un ir izveidojusies pamatīga plaisa starp nozari un politikas veidotājiem. Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas valdes loceklis Ainis Dzalbs: “Ģimenes ārstiem ir kareivīgs noskaņojums dalībai un iesaistīties. Paredzu, ka atsaucība būs gana laba, jārēķinās, ka pārstāvam visu Latviju, ir biedri reģionos, kāda daļa gan atbalstīs mūs attālināti.”

Dzalbs min, ka Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija ir sagatavojusi atklātu vēstuli Starptautiskajām un Eiropas veselības aprūpi koordinējošām organizācijām, informējot par kritisko finansējuma un cilvēkresursu trūkumu primārajā veselības aprūpē Latvijā. Daudziem ārstiem jau vairākus mēnešus nākas piemaksāt no savas kabatas, lai uzturētu ārsta prakses un nodrošinātu pacientu aprūpi. “Ja mēs skatāmies kā uzņēmēji, tad jau sen šie uzņēmumi būtu jāslēdz vai jāpārstukturē to darbība, jāatsākās no daļas valsts uzturētu pakalpojumu. Mēs to šobrīd nespējam izdarīt, mūsu pacientu labā šo darbu vēl turpinām.”

Medicīnas darbinieku pārstāvošajās organizācijās norāda, ja kopīgiem spēkiem neizdosies mainīt politiķu attieksmi pret nozari, tad nākotnē būs tikai sliktāk. Mediķi gan cer, ka visi instrumenti, kā iedarboties uz politikas veidotājiem, vēl nav izsmelti.


Foto: Ieva Lūka/LETA