Arī šogad forumu “LĪDERE” attālināti varēs vērot bez maksas

Iespaidīgais sieviešu izaugsmei un iedvesmai veltītais notikums forums “LĪDERE” 17. maijā notiks jau septīto reizi. Šogad Ķīpsalā piedalīsies vēsturiski lielākais klātienes apmeklētāju skaits – 3000. Forumu attālināti bez maksas varēs vērot portālā www.retv.lv.

Visu dienu Ķīpsalas izstāžu hallē apmeklētājas baudīs patīkamu atmosfēru un 14 iedvesmojošu lektoru uzstāšanos. Viena no lektorēm ir Aivita Putniņa – sociālantropoloģe, Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes asociētā profesore, Antropoloģijas studiju nodaļas vadītāja un četru bērnu mamma.

Dalībai forumā Aivita uzrunāta ar konkrētu jautājumu – vai (un kā) sievietes atšķiras no vīriešiem. “Mēģināšu pastāstīt, ko par šo saka antropologi. Tas ļauj saprast, kāpēc ar mums notiek pārmaiņas saistībā ar to, ko uzskatām par “vidējo sievieti” vai “vidējo vīrieti”, un kādas ir vīriešu un sieviešu attiecības. Tas rada ne vienu vien sadursmi sabiedrībā.

Mēģināšu viest skaidrību, kas mums apkārt notiek. Ar prātu saprotam – nav vērts gaidīt princi baltā zirgā, jo tāda nebūs un zirgu vairs nav daudz palicis. Ja arī vīrs jau ir, tad mājās varbūt nenes mamutu. Vai mums ir vērts par to dusmoties? Iziesim cauri mītiem, kas mūsos sēž ārkārtīgi dziļi iekšā, paskatīsimies, kā tie radušies un kāpēc dzīvojam ar priekšstatu – sievietes un vīrieši nāk no atšķirīgām planētām, diezin vai varēs labi saprasties.”

Zinām, ka sabiedrībā bieži vien par sievietēm valda dažādi stereotipi – lai gan jau vairākkārt apgāzti, tie turpina dzīvot. Piemēram, esam emocionāli nestabilas, darba vidē mazāk kompetentas un tamlīdzīgi. Aivita uzskata: “Pētījumi rāda, ka stereotipi saka, ka sievietes – no vienas puses – ir vājas un emocionālas, bet būs kāds cits konteksts, kur viņas uzskatīs par daudz stiprākām un stabilākām. Viņas būs tās, kas iznesīs smagākos darbus un pienākumus ģimenē, visu sakārtos. Ir zināma pretruna, kā paši domājam ar stereotipiem.”

Stereotipiem par sievietēm un vīriešiem ir ļoti svarīga loma tajā, kā mēs iedomājamies kārtību dzīvē, saka Aivita. “Tas nav tikai par ķermeņiem, bet visu pasauli, kas ir apkārt. Mums arī valodā ir divas dzimtes. Ja padomājam, visi priekšmeti un vide apkārt ir sadalīta divās dzimtes kategorijās. Tas ietekmē veidu, kā mēs rīkojamies ar vidi un uztveram viens otru. Piemēram, mums ir dakšiņa, karote, kas ir tā skaisti, bet tad ir nazis – skan ārkārtīgi asi. Kāpēc mēs šos priekšmetus esam šādi sadalījuši un kā tas sasaucas ar priekšstatiem? Dziļāk raugoties, tie arī ir ārkārtīgi neviendabīgi. Esam pieraduši virspusēji domāt.”

“Sievietes, kas ko sasniegušas karjerā, bieži vien intervijās saka – es neesmu tipiska sieviete, man dzīvē ir bijis citādāk. Mūsu dzīves ir krietni plašākas, mums ir daudz labu pieredzes punktu, no kuriem varam kritiski paskatīties uz stereotipiem.”

Par dzīves līkločiem, kas aizved pie sevis, seksualitāti, vīrieša grūtībām atšifrēt sievieti un citiem iedvesmojošu lektoru tematiem jau rīt!

Pasākums pirmo reizi notika 2018. gadā kinoteātrī “Splendid Palace”, ko klātienē vēroja 750 dāmas. 2023. gadā forums Ķīpsalas izstāžu hallē vienkopus pulcēja vairāk nekā 2500 uz izaugsmi un attīstību vērstās sievietes. Foto: forums LĪDERE