Ārkārtējai situācijai veltīta izstāde

Reakcija uz ārkārtas stāvokļa pagarinājumu – Talsu muzeja jaunākā izstāde. Viņiem esot bijis skaidrs, ka vajadzētu noturēt apmeklētāju uzmanību. Uldis Jaunzems-Pētersons, Talsu novada muzeja direktors, pauž, ka šobrīd muzeji esot vienīgā vieta, kas ir atvērti individuāliem apmeklētājiem. Bilsts, ka tā ir vienīgā vieta, neskaitot veikalus.

Viena no skaistākajām telpām, kur agrāk bija apskatāmi mākslas darbi, pārtapusi par sava veida aptieku, lazareti vai laboratoriju. Arī pati ēka pieredzējusi vairākus ārkārtas stāvokļus. Talsu novada muzeja direktors stāsta, ka revolūcijas un karu laikā tur esot bijis hospitālis. Viņš domā, ka nav daudz dokumentācijas, lai spriestu, kas konkrētajā telpā noticis, taču varot spekulēt.

Šobrīd neparastā ārkārtējā stāvoklī ir pati ēka – muzeja darbinieki strādā attālināti, kas ir neinteresanti. Jāpiebilst, informācija un fakti par citos gadsimtos notikušām ārkārtas situācijām tiek publicēta sociālajos medijos. Cērtot skujas, karsējot linsēklas vai maisot sīpolus kopā ar medu – tā tuvākajās nedēļās muzeja darbinieki interaktīvā veidā centīsies parādīt, kādus veselības stiprināšanas veidus cilvēki izmantojuši tad, kad bijis pieejams tikai tas, kas atrodams dabā.

Raimonds Felšs atzīst, ka muzejs izvēlējies to, ko paši vislabāk pārzina. Tiek piebilsts, ka atklājies arī daudz kas interesants, ko vēlētos izmēģināt, piemēram, sārmu vai ziepju vārīšana. Diemžēl tas aizņemot daudz laika, kā arī nepieciešamas vairākas izejvielas.

Talsu novada muzeja direktors pauž, ka doma ir uzrunāt un aicināt arī muzeja draugus: “Būs tāds uzsaukums, ka arī viņi var iesūtīt savas receptes no vecmāmiņām, vecvecmāmiņām par kaut kādiem līdzekļiem, ko var izmantot ziepju vietā vai, piemēram, kā ārstēt klepu.”

Maskas, protams, šobrīd ir arī muzeja darbinieku ikdiena, taču vēsturiskās liecības stāsta, ka tās izmantotas arī citos gadsimtos, piemēram, mēra, buboņa mēra vai spāņu gripas pandēmijas laikā.

Lai gan Talsu novada muzejs cerēja, ka šī izstāde piesaistīs apmeklētājus, tomēr šodien valdības pieņemti jaunie ierobežojumi paredz, ka no pirmdienas, 21.decembra, visu Latvijas muzeju iekštelpas būs slēgtas.