Ārtelpu nodarbībām gaida siltāku laiku

Zemi klāj vēl sniega sega, pūš auksts vējš, tomēr Vecumnieku novada Misas pamatskolas devītklasnieki āra laukumiņā pie skolas pulcējas klātienes nodarbībām, kas būs pirmās pēc piecu mēnešu pārtraukuma.

Misas pamatskolas audzēkne Sanija Novicka stāsta: “Skatoties uz to, ka tā ir devītā klase, un tā ir pēdējā, gribas satikt klasesbiedrus. Nav jau zināms, kad mēs pēdējoreiz redzēsimies.”

Āra nodarbības pamatskolēniem paredzētas trīs dienas nedēļā, katrai klasei trīs mācību stundas. Pirmās divas devītklasniekiem ir sporta stundas, kurās notiks orientēšanās prasmju apgūšana.

Vilnis Gailums, sporta skolotājs, skaidro: “Šeit ir vairāki maršruti, un atkarībā no laika apstākļiem, kur ir sausāks ceļš, mēs varam izvēlēties un iziet. Šo pārgājienu mēs reģistrējam aplikācijā. Tātad viņi paši arī mācās izrēķināt slodzi, attālumu, ātrumu, kādā pārvietoties.”

Sports ārā būšot visām klasēm, bet trešā stunda - dabaszinības vai sociālās zinības. Tas gan esot liels izaicinājums, jo aizņemties lielu telti, kā bijis iecerēts, neesot izdevies. Līdz ar to ministrijas ieteikums - nostiprināt mājās apgūtās zināšanas, īsti nebūšot īstenojams.

Misas pamatskolas direktore Anna Balgalve saka: “Es kā iemeslu redzu šo satikšanos, sarunāšanos un saredzēšanos, jo es šorīt vēroju piekto klasi. Viņi ir kļuvuši svešāki viens otram.”

Šis skolā iešanas eksperiments no pedagogiem prasījis lielu darbu gan organizējot bērnu atvešanu un aizvešanu, gan saplānojot mācību procesu, nezinot, kādi būs laika apstākļi.

Mācību stundas klātienē plānojusi arī Stelpes pamatskola, tomēr (vismaz pagaidām) šī iespēja netikšot izmantota.

Stelpes pamatskolas direktore Dagmāra Venclova pauž: “Vecākiem, protams, ir iebildumi, ja ir nelabvēlīgi laika apstākļi. Ja ir labvēlīgi apstākļi, vecāki neiebilst. Mums ir apledojis ceļš. Kamēr būs mīnus grādi, mēs neko neplānojam.”

Arī citos uzrunātajos Zemgales novados, kuros atļauts īstenot klātienes āra apmācību, šonedēļ tiekot domāts tikai par sporta nodarbībām. Neizpratni gan raisot publiskajā telpā izskanējušais ministres pārmetums par skolu pasīvo iesaistīšanos šajā piedāvājumā.

Auces novada Izglītības nodaļas vadītāja Valda Zvirbule uzsver: “Mums ir virkne jautājumu jāatrisina. Pirmkārt, tas, ka mūsu skolai bērni tiek pievesti no citām teritorijām. Tātad - šī jau ir transporta loģistika, kur arī jānodrošina visi drošības pasākumi. Tālāk ir stundu plānojums tā, lai to bērnu neatvestu tikai uz vienu vai divām āra nodarbībām. Jāsaplāno viņam visa diena. Tālāk arī pedagogi, kuri klātienē strādā, attālināti strādā. Ja būtu bijusi kaut kāda vīzija, ka tādas lietas notiks pirms kādām divām nedēļām, tad varētu vai nu vainot, vai pārmest skolām, bet divu dienu laikā nav iespējams izplānot.”

Klātienes āra nodarbības šonedēļ atļautas mācību iestādēs 45 novados, no tiem desmit Zemgalē un Sēlijā.