Astoņpadsmit daugavpilieši aicina atlaist Daugavpils domi

“Nu vairs nevar gaidīt… “ – tā uzskata 18 daugavpilieši, kuri parakstījuši vēstuli Saeimai, Ministru kabinetam un Latvijas medijiem. Daugavpils dome un tās priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš vairāk un vairāk pauž Latvijas valstij nelojālu nostāju, skaidro viens no vēstules autoriem – Daugavpils Mūzikas vidusskolas direktors Aivars Broks. “Kad sākās karš, tas ļoti spilgti izpaudās. Pašvaldība neatbalstīja Ukrainu. Pašvaldība tajā brīdī nepateica: “Mēs esam par Krieviju.” Tā nedrīkstēja teikt, bet varēja saprast, ka tas tā ir.”

Vēstuli parakstījusi arī Inta Ruskule. Viņa 12 gadus strādājusi Daugavpils pašvaldībā un piedzīvojusi dažādas varas. Ruskulesprāt, svarīgi, lai pašvaldībā pie varas ir valstij lojāls mērs. “Latvijas valstij tomēr ir jāpadomā, vai tāda situācija valstī var būt, ka vienā pilsētā ir izveidojusies sava valsts, ar iedzīvotājiem atbilstoši nekomunicē un neizglīto, lai viņiem būtu lielāka valstiska piederība.” 

Vēstules autori vēl piebilst, satrauc tas, ka daudzi patriotiski noskaņotie pašlaik klusē un nevēlas skaļi paust viedokli par situāciju Daugavpilī, baidoties, ka sekos kāda pretreakcija. Tas pierādījies arī aicinot cilvēkus parakstīt atklāto vēstuli. Aivars Broks: ““Es pilnīgi piekrītu,” viņi saka. “Es pilnīgi ar abām rokām, bet es neparakstīšu, jo nezinu, ar ko tas beigsies.” Vai – “man te darbs, man te ģimene, suns, mašīna, kredīts, un tāpēc es to nedarīšu”. Nu tas ir tas bēdīgākais.”

Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš no Saskaņas telefonsarunā ReTV norādīja, ka nevēlas plaši komentēt un pievērst uzmanību daugavpiliešu sagatavotajai vēstuli. “Tik sadomātu un dzeltenu sacerējumu no Daugavpils domes vairākiem caurkritušiem politiķiem neesmu redzējis.” 

Elksniņam tomēr jāatbild par saviem izteikumiem medijos, uzskata politologs Filips Rajevksis. Viņš uzsver, ka vietējās sabiedrības iniciatīvu ir būtiski atbalstīt valstiskā līmenī. “Nacionālā līmenī nedrīkst atstāt novārtā, jo tad tiek iznīcināta cilvēku iniciatīva un dots signāls, ka centrālā vara, valdība piekrīt tam, ko saka Elksniņš, jo viņi neatbalsta tos cilvēkus, kuri abasalūti likumīgi cīnās pret pretvalstisku pozīciju.”

Jau pagājušajā mēnesī daugavpilieši līdzīgas vēstules nosūtīja Valsts prezidentam, Ministru prezidentam un atbildīgajiem ministriem, taču līdz šim nekāda rīcība nav sekojusi. 


#SIF_NVZ2022