Astoņzobu mizgrauži sāk lidot, kad ārā kļūst silts

Laikapstākļi kļūst arvien siltāki. Mostas ne tikai daba, bet arī kaitēkļi. Eksperti prognozē, ka šogad īpaši daudz egļu astoņzobu mizgrauži savairosies Vidzemes un Sēlijas pusē. Dienesti jau laikus apseko kokus un aicina to darīt arī privāto mežu īpašniekiem.

Ne velti sešus milimetrus īsās vaboles uzskata par visbīstamākajiem un agresīvākajiem kaitēkļiem eglēm. Tās vairojas ātri, tādēļ pat vienas vasaras laikā var sabojāt lielu egli.

Valsts meža dienesta eksperts meža aizsardzības jautājumos Vasilijs Kolačs stāsta: “Mizgrauzim zobi nav jāmeklē mutē. Viņam aizmugurē ir tāda kā iedobīte, katrā pusē ķerrai pa četriem zobiem. Graužot pa iekšu, veidojas skaida un viņa ekskrementi. Viņš ar to ķerru stumj ārā. Reizēm kokam apkārt tādi kā milti sabiruši. Iet bojā viņi pie mīnus 30 grādiem. Bet - kad mums bija mīnus 30 grādi!?”

Izskaust egļu astoņzobu mizgrauzi pilnībā esot teju neiespējami. Tā tas ir ne tikai Latvijā, bet gandrīz visā Eirāzijā. Postījumi, kurus kaitēkļi nodara, ir apgrūtinājums arī Latvijas valsts mežiem. “Latvijas valsts meži” pārstāvis Vilmārs Katkovskis saka: “Bojā dzīvu koku un sagatavotus kokmateriālus. Viņš ir tā saucamais karantīnas kaitēklis. Dažās valstīs - piemēram, Lielbritānijā - nevaram šos kokmateriālus tirgot.”

Valsts meži katru mēnesi bojātajās audzēs izcērtot no 80 līdz 100 000 kubikmetru koku. Tas esot ievērojams daudzums. Vilmārs Katkovskis atzīst: “Ja runājam par šo gadu, vienā jautājumā mums ar egļu astoņzobu mizgrauzi domas saskan - šis pavasaris ir auksts, nepatīkams. Vabole sāk lidot tad, kad ārā ir silts.”

Dabiskais ienaidnieks ir ne tikai laikapstākļi, bet arī putni. Tik daudz astoņzobu mizgraužus noēst putniem neesot pa spēkam. Vēl viens veids, kā cīnīties ar kaitēkli, ir ar feromonu slazdiem. Egles viltus smarža no dzīvajiem kokiem pārvilina mizgraužus uz slazdu, kuru novieto tālāk no meža izcirstā vietā. 

Ja mēneša laikā slazdā ielido ap 20 000 šo kukaiņu, situācija ar mizgraužu populāciju uzskatāma par bīstamu. Apsekojot slazdus, eksperts secinājis, ka šogad kukaiņu ir vairāk nekā pērn.


#SIF_NVZ2022