ASV brīdina Krieviju par katastrofālām sekām kodolieroču pielietošanas gadījumā

Vašingtona privātās sarunās brīdinājušas Krieviju par katastrofālām sekām, ja pret Ukrainu tiks pielietoti kodolieroči, atzinušas augsta ranga ASV amatpersonas.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins trešdien, kad paziņoja par rezervistu mobilizāciju, izteica vāji slēptus draudus izmantot kodolieročus.

ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens svētdien pārraidītā intervijā apstiprināja, ka ASV Krieviju brīdinājusi atturēties no kodolieroču izmantošanas.

"Publiski, kā arī privāti esam krieviem nepārprotami likuši saprast, ka ir jāizbeidz bezatbildīgi pļāpāt par kodolieročiem," televīzijas kanāla "CBS News" programmā "60 Minutes" norādīja Blinkens.

"Ir ļoti svarīgi, lai Maskava no mūs sadzird, ka sekas būs šausmīgas. Un mēs to esam pateikuši ļoti nepārprotami," piebilda valsts sekretārs.

"Jebkādai kodolieroču izmantošanai, protams, būtu katastrofālas sekas ne tikai valstij, kas tos pielietojusi, ber arī daudzām citām," viņš atgādināja.

Arī ASV prezidenta Džo Baidena nacionālās drošības padomnieks Džeiks Salivans atsevišķā intervijā svētdien atzina, ka Savienotās Valstis brīdinājušas Krieviju par kodolieroču izmantošanas ļoti nopietnām "katastrofālām sekām".

CBS raidījumam "Face the Nation" Salivans apliecināja, ka ASV un to sabiedrotie uz kodoluzbrukumu reaģēs ļoti apņēmīgi.

"Esam nepārprotami un konkrēti informējuši, pie kā tas novedīs," viņš teica.

Krievijas militārā doktrīna pieļauj taktisko kodolieroču izmantošanu kaujas laukā, lai piespiestu ienaidnieku atkāpties.

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, sestdien preses konferencē Ņujorkā, kur viņš ieradies uz Apvienoto Nāciju Organizācijas Ģenerālo asambleju, uz lūgumu komentēt Putina izteikumus, norādīja, ka Maskavas doktrīna "ir atvērts dokuments".

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis "Face the Nation" atzina, ka Putina kodoldraudi "varētu būt reāli", un ka Krievijas karaspēka darbības Ukrainas atomelektrostacijās ir "pirmais solis viņa kodolšantāžā".

"Viņš vēlas nobiedēt visu pasauli," uzsvēra Zelenskis.

"Nedomāju, ka viņš blefo. Manuprāt, pasaule viņu attur un iegrožo šos draudus. Mums ir jāpalielina spiediens uz viņu, mēs nedrīkstam ļaut viņam turpināt," piebilda Ukrainas prezidents.


Foto: Freepik