ASV vēstnieks Latvijā: “Valmiera mums ir svarīga”

Jaunais ASV vēstnieks Latvijā Kristofers Robinsons darbu šeit ir sācis nesen – pirms aptuveni diviem mēnešiem un nupat devies arī pirmajā oficiālajā vizītē ārpus Rīgas. Kādas ir galvenās prioritātes darbam Latvijā?

Karš Ukrainā ir mainījis visu. Pasaule tagad saprot to, ko Latvijā cilvēki saprata jau sen – Krievija mums visiem rada milzīgus izaicinājumus un apdraudējumu,” saka Robinsons.

Drošība un vēl ciešaka sadarbība – tā par prioritātēm darbam Latvijā saka ASV augstākā ranga diplomātiskais pārstāvis. Kristofers Robinsons uzsver, ka šajos jautājumos nozīme ir ne tikai galvaspilsētai. Saikne jāveido visā valstī. “Valmiera mums ir svarīga pilsēta – mums jau sen ir saikne ar Vidzemes Augstskolu, ar šeit bāzēto Zemessardzi, izglītības apmaiņa. Šī ir vieta, kur vēlējos sākt savus izbraukumus ārpus Rīgas.”

Vēstnieks pauž nostāju, ka aizsardzība un drošība ir kas vairāk par tankiem un karavīriem. Tas ietver vēl arī, piemēram, izglītību, drošumu finanšu sektorā, spēcīgu tieslietu sistēmu. “Ikdienā mēs domājam par drošības jautājumiem – kā varam padziļināt ASV un Latvijas partnerattiecības. Latvija ir kas vairāk par NATO sabiedroto, Latvija ir stratēģiskais partneris un draugs. Mums ir daudz augsta līmeņa vizīšu, apmaiņas militārajā jomā, bet drošība ir kas vairāk par militāro ekipējumu. Tas ir arī par dezinformāciju, kiberdrošību. Tādēļ vēlējos būt Valmierā, Vidzemes Augstskolā. Šeit ir divas lieliskas programmas – kiberdrošībā un medijpratība. Tā ir daļa no tā, kā varam pretoties Krievijais agresijai. Pretoties tik ilgi, cik ilgi tas būs nepieciešams. Esmu strādājis vairākās valstīs, kurās ir autoritārs režīms. Viena lieta, ko esmu iemācījies, veiksmīgi stāties pretī var tikai sadarbojoties. Latvija šajā ziņā ir partneris, Latvija ir bijusi līdere, atbalstot Ukrainu.”

Kristofers Robinsons iepriekš pildījis pienākumus ASV Valsts departamentā saistībā ar Krievijas jautājumiem, strādājis Eiropas un Eirāzijas lietu birojā. Strādājis arī Irākā, Baltkrievijā, Kanādā un Krievijā.