Atbrauks vai neatbrauks? Nekad nevar zināt, vai sagaidīs autobusu

Ogres un Aizkraukles novadā, kur no 1. jūlija pasažieru pārvadajumus veic “Liepājas autobusu parks”, problēmas ar atceltajiem reisiem turpinās. Autotransporta direkcija lauzt līgumu ar pakalpojumu sniedzēju tomēr vilcinās, tikmēr iedzīvotājiem ar katru dienu pieaug bažas, vai autobusu vispār pieturā sagaidīs. Pašvaldības vērsīsies pie premjera ar lūgumu pieprasīt satiksmes ministra demisiju. 

Lai arī “Liepājas autobusu parks” solīja novērst autobusu reisu neizpildi Ogres un Aizkraukles novados - vēlākais līdz 18. jūlijam - iedzīvotāji ar atceltiem reisiem joprojām saskaras ik dienas. Piemēram, otrdien, 16. augustā Ogrē tie bija 36 reisi. Kāda Suntažu pagasta iedzīvotāja Ina ReTV pauž sašutumu, norādot, ka vairs jau nevar ticēt, vai autobuss konkrētajā dienā un laikā vispār būs. “Ja es šodien gribētu tikt uz pilsētu, es godīgi pateikšu, ja tiešām nav lielas vajadzības braukt, nenāktu uz pieturu. Nosēdēt un aiziet atpakaļ man negribētos, ir citas lietas, ko darīt. Es te dzīvoju četrus gadus, līdz šim brīdim problēmas nebija.”

Turklāt, kā norāda Ina, izmaiņas reisos ir tik bieži, ka izsekot ne vienmēr ir iespējams. Un tad nākas pieturā secināt, ka šodien mājās netiksi. 

Izmisums. Tā situāciju raksturo Ogres novada pašvaldības vadība, kas vērsusies pie satiksmes ministra, lūdzot nekavējoties lauzt līgumu ar “Liepājas autobusu parku” un atzīt, ka valsts iepirkums nav bijis kvalitatīvs. Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis: Tas nevar vilkties mēnešiem. Pēc divām nedēļām sāksies skola. Skolnieki netiks uz skolu. Tiks kavēts mācību process un neviens par to neatbild. Kompānijai par to sods 500 eiro. Tas ir smieklīgi.”

Vēl jūlija sākumā, vērtējot situāciju ar reisu neizpildi, Autotransporta direkcijā pieļāva, ka, ja problēmas ar reisiem “Liepājas autobusu parks” neatrisinās nedēļas laikā, līgumu lauzīs. Tomēr šobrīd direkcija ar to nesteidzas. “Pusotra mēneša laikā viņiem bija jānodrošina 12 tūkstoši reisu, no kuriem 500 neizpildīti, tātad neizpilde - 3%. Ar šādiem cipariem iet uz tiesu, ar tādām investīcijām, ko viņi ieguldījuši, tiesa nebūs par labu Autotransporta direkcijai,” atzīst Viktors Zaķis, Autotransporta direkcijas pārstāvis.

Direkcija sarunas ar Liepājas autobusu parku turpinās, tostrap - vērtējot autobusu vadītāju rezerves un kāpēc tieši šis pārvadātājs saskaras ar tik biežu darbinieku slimošanu. Viktors Zaķis: “Jāatzīst, ka citos novados neredzam tādu situāciju, kas mums kaut kādā mērā ir tulkojums kā tāda nolaidīga attieksme no Liepājas autobusa parka vadības pret uzņemtajām saistībām.”

Tiekoties ar Pierīgas autotransporta pārvadātājiem, direkcijā panākta vienošanās, ka šīs nedēļas laikā tiks izstrādāts plāns, ka daļu no Liepājas autobusa parka resiem Pierīgā pārņem citi pārvadātāji - “Nordeka” vai Latvijas sabiedriskais autobuss

Ogres pašvaldība sola neapstāties. Vērsīsies pie premjera, lūdzot satiksmes ministra Tāļa Linkaita demisiju. Egils Helmanis saka: “Mums ir 16 pagasti un četras pilsētas. Mēs esam lielākais novads. Tas ir izmisums. Ne jau mēs politisku apsvērumu dēļ prasām Linkaiša kunga atkāpšanos..”

Tostarp joprojām neatrisināts esot jautājums par Ogres novadnieka kartes izmantošanu Liepājas autobusu parka reisos, kas paredz atlaides novada iedzīvotājiem. Iepirkumā tas netika atrunāts. Šobrīd, lai to integrētu, jāparedz 70 tūkstošu eiro, ko Satiksmes ministrija solījusi kompensēt, bet jautājuma virzība neesot. 


#SIF_NVZ2022