Atbrīvo Lielvircavas kultūras nama telpas

Jelgavas novada pašvaldība uzsākusi Lielvircavas kultūras nama telpu atbrīvošanu, bez mājvietas, vismaz pašlaik, atstājot astoņus pašdarbības kolektīvus un ciema bibliotēku. Iemesls tam esot nesaskaņas ar uzraugošo ministriju. Pēc Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) informācijas - pašvaldība par telpu nomu maksā piecreiz lielāku cenu, nekā to nosaka tirgus nomas maksa. Kam gan nepiekrīt ne pašvaldība, ne vērtētājs.

Nomas līgums ar kultūras nama ēkas īpašnieku SIA “Lielvircava Agro” beidzas svētdien, bet Platones pagasta ļaužu cerības uz ēkas iegādi nomainījis pārvākšanās drudzis. Kultūras nama vadītājai, kura vairākus gadus centusies ekonomēt katru eiro, lai varētu namu iegādāties, šis ir ļoti smags brīdis. “Es nevaru izteikt to visu pašdarbnieku vārdā... 40 gadus te pašdarbības kolektīviem bijušas mājas, kur paaudzēm izauguši pašdarbnieki - dziedātāji, dejotāji. Ja šodien to māju nav, kuram mums ir laba akustika zālē, kur mums ir infrastruktūra, skaisti uzturētas telpas, es vienkārši neredzu nekādu nākotni būtībā,” saka Rasma Krauze, Lielvircavas kultūras nama vadītāja.

Nesaskaņas starp Jelgavas novada pašvaldību un atbildīgo ministriju par Lielvircavas kultūras nama izmaksām tā iegādei aizsākušās jau teju pirms desmit gadiem. Tagad VARAM norādījis arī uz pārlieku dārgo nomas maksu, kas salīdzinājumā ar NI kompānijas “Interbaltija” novērtējumu ir piecas reizes dārgāka. “Tai vienā eiro, ko viņi mums saka, iekšā ir tikai kvadrātmetra īre. Nav ne zāles pļaušana, ne apsaimniekošana. Viss pārējais ne apkure, ne elektrība. Kad saliek visu to kopā, tad praktiski tas pats jau iznāk. Nekas jau tur nav mazāks,” pauž Ziedonis Caune, Jelgavas novada domes priekšsēdētājs.

To, ka salīdzināt līgumā norādīto summu 5,49 eiro bez PVN ar novērtējumā uzrādīto 1.05 neesot korekti, norāda arī vērtētājs. “Tas līgums ir grūti atšifrējams. Cik tur noma, cik viss pārējais. Tam es varu piekrist, bet tas, ka piecreiz atšķiras, tā arī nav taisnība,” saka Gatis Zvirgzdiņš, SIA “Interbaltija” pārstāvis.

“Tas, kas ir mūsu rīcībā, viena no tāmēm, kur pašvaldība ir rēķinājusi, cik maksā komunālie maksājumi un apsaimniekosānas lietas objektā, tā cena ir 2.19, tur joprojām veidojas vairākas reizes liela starpība starp novērtējumu un tieši nomu,” saka Ilze Oša, VARAM valsts sekretāra vietniece.

Ministrija gan norāda, ka veikt precīzāku vērtējumu traucējot fakts, ka pašvaldība jau kopš jūlija neesot iesniegusi ministrijai prasītos dokumentus, tāpēc pieprasījums nosūtīts atkārtoti. Labākais risinājums, viņuprāt, gan esot izmantot Covid-19 naudas iespējas, kas, visticamāk, tikšot pagarinātas, lai pārbūvētu vai piebūvētu vajadzīgās telpas pie Lielvircavas skolas ēkas. Jāpiebilst, ka šobrīd bez mājvietas palikusi arī bibliotēka.

Nākamnedēļ pašvaldība vēlas sasaukt pie viena galda uzraugošās un kontrolējošās institūcijas, lai meklētu labāko risinājumu, kam piekrīt arī ministrija. Plāns “C” esot iegādāties autobusu un vadāt pašdarbniekus uz citiem novada kultūras centriem.