Atceļ bērnudārza būvniecību karteļa skandāla dēļ

2023. gadā Lielvārdē bija paredzēts atklāt jaunu bērnudārzu. Vēl pirms teritoriālās reformas šī gada jūnijā ​valdība lēma par aizņēmumu piešķiršanu toreizējai Lielvārdes novada pašvaldībai. Bērnudārza projekta izmaksas bija teju pieci miljoni eiro. Ogres pašvaldība, kas pēc reformas ieceri pārņēma, šobrīd to apturējusi. Bet rindā uz bērnudārzu Lielvārdē gaida 130 bērni.

Bērnudārzu ar 160 vietām bijusī Lielvārdes novada pašvaldība iecerēja celt iepretim Lielvārdes pamatskolai, jau pirms tam sākot piebraucamo ielu būvniecību, lai sakārtotu piekļuvi un transporta plūsmu. Piecu miljonu vērto projektu Ogres novada pašvaldība tālāk nevirza, jo norāda uz pārlieku augstajām projekta izmaksām un šobrīd procesā esošo būvnieku karteļa jautājumu. “Šī iepirkuma rezultātā uzvarētājs ir saistīts ar karteli, mēs nevaram slēgt tādu līgumu. Mēs nevaram pakļaut Ogres pašvaldību tādam riskam, varbūt būs jāmaksā pēc tam šīs te soda naudas,” saka Egils Helmanis, Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs.

Domājot par bērnudārza pieejamību Lielvārdes pagastā, Ogres novada pašvaldība plāno atjaunot kādreizējo Kaibalas skolas ēku. Mācības šeit nenotiek jau septiņus gadus, un 2018. gadā Būvniecības valsts kontrole atsevišķas telpas ēkā atzina par bīstamām, uzliekot par pienākumu tās atjaunot vēl toreizējai Lielvārdes pašvaldībai. Lai arī darbi netika veikti, šī brīža saimnieks - Ogres pašvaldība - norāda, ka tos ir iespējams veikt arī tagad. “Lielākā daļa telpu jau tagad ir izmantojamas. Pašas telpas jau tika izmantotas bērnudārza vajadzībām. Tās ir plašas, ar labām iespējām,” saka Aija Romanovska, Ogres novada pašvaldības.

Pašvaldībā tagad nolemts celt nevis ēku viena bērnudārza vajadzībām, bet gan tā saucamo moduļtipa būves. Šāds lēmums raisījis asas diskusijas starp Ogres mēru un bijušajiem lielvārdes deputātiem, kuri šobrīd ievēlēti Ogres domē.

Helmanis uzskata, ka moduļtipa bērnudārzs pašvaldībai esot finansiāli izdevīgāks - abu bērnudārzu projektus varēšot realizēt trīs miljonu eiro robežās. “Tādus bērnudārzus ir būvējušas daudz pašvaldības, it īpaši Pierīgā. Tas nozīmē turīgas pašvaldības ir izvēlējušās šo veidu, jo pats galvenais ir nodrošināt pakalpojumu,” pauž Egils Helmanis.

Blakus Lielvārdei esošajā Ķeguma pagastā, moduļtipa bērnudārzs darbojas jau kopš 2018. gada. Kā ReTV norāda bijušais Ķeguma novada mērs Raivis Ūzuls, savulaik tieši būvniecības ātrums bija noteicošais faktors par labu moduļtipa ēkai. “Tajā brīdī arī lētākais un ātrākais veids, kā atrisināt rindu jautājumu. Ēkai ir energoefektīva, kas pilda savu funkciju,” atzīst Raivis Ūzuls, bijušais Ķeguma novada mērs.

Šobrīd rindā uz bērnudārzu Lielvārdes pagastā gaida 130 bērni. Bērnudārza pieejamības problēmu atzīst arī lielvārdiete Iveta. “Nav jau zināms nākotnē, cik to bērnu būs un kā būs. Tāpēc nebūtu slikti, ja būtu. Arī es tāpat, kad vedu savu pirmo bērnu uz Montesori skolu, tur ir rindas lielas.”

Ogres novada Izglītības pārvaldē sola - jaunie bērnudārzi problēmu atrisināšot. Ogres novada pašvaldība plāno arī vēl viena moduļtipa bērnudārza būvniecību Ogrē, kur rindā uz pirmsskolu ir vairāk nekā 500 bērnu. 


Foto: Freepik