Atceļ pašvaldību atlaides autobusos; jūrmalniekiem problemātiski atrast skaidru naudu

No šodienas līdz 15. novembrim valstspilsētu sabiedriskajā transportā spēkā ir tikai valsts noteiktie braukšanas atvieglojumi, bet pašvaldību piešķirtās atlaides atceltas. Daudzus jūrmalniekus ziņa par to, ka bezmaksas brauciena vietā tagad jāmaksā piecdesmit eirocenti, turklāt vēl skaidrā naudā, sasniedza vien šorīt, iekāpjot autobusā. Jau ap pulksten desmitiem izņemt naudu bankomātā nemaz neesot bijis iespējams.

Jau vairākus gadus Jūrmalā, līdztekus valsts noteiktajiem braukšanas maksas atvieglojumiem, darbojas pašvaldības piešķirtās atlaides, kas praktiski nozīmē, ka visiem jūrmalniekiem braukšana pilsētas autobusos ir bez maksas. Šorīt gan braucējus gaidīja nepatīkams pārsteigums. Līdz ar stingrāku Covid-19 ierobežojumu ieviešanu, Jūrmalnieka kartes vietā autobusos prasīja piecdesmit eirocentus, turklāt - tikai skaidrā naudā.

Kāda autobusa vadītājs stāsta, ka to, kuri nezinājuši par pēkšņajām izmaiņām, salīdzinoši neesot daudz, tomēr skaidra nauda tikai no zināšanas vien neparādās. Jūrmalas pilsētā ir septiņi autobusu maršruti, kuros šogad vidēji mēnesī pārvadājot 225 000 pasažieru. Un tas nozīmē, ka šorīt vairākiem tūkstošiem cilvēku vajadzēja tikt pie skaidras naudas. “Bankomātu pilsētā ir ļoti maz. Noņemt skaidru naudu arī problēma. Iegāju “Rimi”. Noņemt nevar, nav naudas bankomātā,” saka Viktors, jūrmalnieks.

 Kā skaidro pārvadātājs un pašvaldība, līdz šim esot gatavojušies no 25.oktobra pārbaudīt sertifikātus, par šādām pārmaiņām neesot bijuši informēti. “Arī šorīt, sazinoties ar darbiniekiem, protams, ka bija cilvēki neapmierināti par to, ka uzzina no rīta. Kopumā tīri tehniski tika veiktas visas izmaiņas kases aparātā, lai varētu izsniegt iedzīvotājiem biļetes par pilnu cenu,” pauž Maija Lazdiņa, SIA “Jūrmalas autobusu satiksme” pārstāve.

“Pusotru nedēļu mēs gatavojāmies iepriekšējo regulējumu izpildīt, bet faktiski mums dažu stundu laikā bija jāizpilda jauns regulējums. Protams, tehniski izpildīt to mums ir vienkāršāk, bet problēmas radās ar iedzīvotāju informēšanu. Iedzīvotājus mēs uzsākām informēt pēc Ministru kabineta sēdes, kas bija vēlu vakarā, bet ir jāņem vērā, ka vairums iedzīvotāju tās neklausās,” skaidro Gundega Ose, Jūrmalas pilsētas domes pārstāve.

Sazināties ar veselības ministriju, lai noskaidrotu, kāpēc par pašvaldību atlaižu pilnīgu atcelšanu pašvaldības uzzināja tikai apmēram divpadsmit stundas pirms tā stājas spēkā, sižeta veidošanas laikā mums neizdevās. Neatbildēts paliek arī jautājums, vai pēc šo ierobežojumu atcelšanas pašvaldību atlaides atkal pienāksies visiem vai tikai pasažieriem ar vakcinācijas un pārslimošanas sertifikātiem,

Ar šobrīd spēkā esošajiem noteikumiem pašvaldību atlaides autobusos atceltas līdz 15. novembrim, bet valsts piešķirtie braukšanas atvieglojumi joprojām ir spēkā.


Foto: Freepik