Atceļ prasību pēc biodegvielas piejaukuma

No 1. jūlija līdz nākamā gada beigām dīzeļdegvielai un benzīnam vairs obligāti nebūs jāpievieno biopiejaukums. Tā šodien lēma valdībā, cerot mazināt strauji augušās degvielas cenas. 

Lēmums paredz, ka piemērot vai nepiemērot biodegvielu turpmākajā periodā būs pašu tirgotāju brīvprātīga izvēle. Ekonomikas ministrijas aplēses liecina, ka šo izmaiņu rezultātā degvielas cenas varētu samazināties par 12 līdz 14 centiem litrā. šīs izmaiņas patērētāji varētu pamanīt, sākot no septembra. Ekonomikas ministre Ilze Indriksone saka: “Vienojoties par degvielas piegādēm ceturtajam ceturksnim un nākamajam gadam, uzņēmējiem ir iespēja vērtēt situāciju degvielas cenas visos sektoros - gan biodegvielā, gan fosilajā, un pieņemt lēmumus, kas būs mums un mūsu valstij vislabākie. Mēs kā valsts dodam iespēju elastīgi sekot līdzi izmaiņām cenās gan biodegvielai, gan fosilajai degvielai. Un rast patērētājiem un valstij visizdevīgāko risinājumu.” 

Tiesa gan - degvielas tirgotāji un to pārstāvošās asociācijas šo atbalsta veidu jau asi kritizējuši, uzsverot, ka līgumi par degvielas piegādi noslēgti ilgtermiņā, to laušana varētu radīt lielus zaudējumus. Straujais cenu kāpums biodegvielas piejaukuma atcelšanu tāpat “apēdīs”. Tāpēc tirgotāji kā risinājumu saredzēja akcīzes vai PVN nodokļa samazinājumu degvielai. Tomēr valdībā šie ierosinājumi tika noraidīti, lai neradītu ietekmi uz budžetu. Foto: Freepik