Atceļot maksu sabiedriskās tualetēs, pašvaldībām jācīnās ar to demolētājiem

Tā kā pulcēties vairākās publiskās vietās ierobežojumu dēl nedrīkst, ļaudis meklē citas vietas, kur to darīt. Piemēram, sabiedriskajās tualetēs, turklāt - it īpaši, ja tās neviens neuzrauga. Kā dažādas pašvaldības apsaimnieko tualetes?

Kopš novembra alūksniešiem un pilsētas viesiem sabiedriskā tualete ir pieejama bez maksas. Nozūdot pastāvīgam uzraugam, kasierim, nelielo ēku blakus autoostai dažādi sabiedrības pārstāvji sākuši izmantot ne tikai tai paredzētajiem mērķiem. “Cilvēciņiem, redz, auksts ir, vajag aliņu, vajag sapīpēt. Tāds kontingents te grozās. Jaunatne arī. Kā bezmaksas palika, tā sāka rasties. Kad policija atbrauks, te jau vairs neviena nebūs,” saka Juris, alūksnietis.

Lai gan sabiedriskā tualete atrodas tieši pie autoostas, kas uz remonta laiku pārcēlusies uz diviem vagoniņiem, demolētāji esot jaunieši, bezpajumtnieki un atkarībnieki. Pašvaldība to nebija paredzējusi. “Tualete, kurā ir darbinieki un kura ir maksas, pašvaldībai pēc aprēķiniem sanāca dārgāka. nekā, kad tā ir bezmaksas tualete,” saka Ingus Berkulis, Alūksnes novada domes izpilddirektors.

Tikmēr Alūksnei kaimiņos jeb Balvos nesen uzstādītas un drīzumā tiks atvērtas jau otrās bezmaksas labierīcības. Arī te atzīst - sabiedriskās tualetes apsaimniekot ir grūti. Ārpusē var uzstādīt kameras, bet ar tām jau nevar sekot iekšā.

Balvu novada domes aģentūras “San-tex” pārstāve Renata Gavenyte: “Ko tur tie cilvēki, viens, divi [dara]. Jaunieši arī, gadās, ka ieiet tualetē, uzturas tur. Bieži apkopēja secina, ka tur ir alkohola pudeles iekšā miskastē, ir pīpēts, reizēm arī narkotikas lietotas.”

Balvu autoostai tuvākā ir nevis bezmaksas, bet maksas tualetes tuvējā tirdzniecības centrā. Visās lielākajās autoostās vai to tuvumā jābūt pieejamai tualetei, atgādina Autotransporta direkcijas pārstāve Zane Plone. “Mums ir bijuši gadījumi, kad uz laiku atliekam autoostas reģistrāciju tieši saistībā ar tualeti, tāpēc ka visas prasības nav ievērotas. Piemēram, Jelgavas gadījumā Jelgavas autoostas reģistrācija uz laiku tika atlikta, jo nebija pārtinamā galdiņa. Un tad, kad autoosta to sakārtoja, tā arī tika piereģistrēta.”

Tiesa - maksas vai bezmaksas - to noteikumi par autoostām neregulē. Alūksnē tomēr cer, ka bezmaksas tualete ir labākais variants. “Esam uzstādījuši šo video novērošanas kameru, kas šobrīd ir pieslēgta pašvaldības policijai. Un pašvaldības policija ar kaut kādu noteiktu regularitāti apmeklē šo tualeti, lai pārliecinātos, ka tur viss ir kārtībā,” norāda Ingus Berkulis.

Rīgas sabiedrisko tualešu apsaimniekotāji gan vērtē citādāk. Tieši bezmaksas tualetes, sagādā vairāk raižu. “Jau tā mēs mēnesī diezgan lielas summas tērējam tieši uz šīm tualetēm, kur nav apkopējs-dežurants. Katru dienu praktiski ir kaut kas salauzts kādā tualetē,” norāda Māris Stabulnieks, Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta pārstāvis.

Vēl Rīgas pieredze liecina, ka, būvējot sabiedriskās tualetes, uzreiz jāuzstāda specializētus klozetpodus, ko grūtāk nolauzt. Tajās tualetes, kurās maksu iekasē dežurants. lieti noder trauksmes poga.


Foto: Freepik