Atjauno BMX trasi Cēsīs, kurā darbība nenotika vairāk nekā 20 gadus

Pirms trim mēnešiem tikai zinātājs Cēsīs varēja pateikt, ka zem biezi uzaugušām velēnām slēpjas BMX trase. Tagad sporta draugi vienojušies kopīgā mērķī - atjaunot pirms aptuveni 20 gadiem pamesto BMX trasi. Tiesa gan - nav pārliecības, ja arī trasi atjaunos, tās īpašnieks neizdomās to vēlāk pārdot.

Agrāk zeme piederēja pašvaldībai. Tai bija iecere atjaunot BMX trasi, taču ideja nerealizējās. Šobrīd zemi no privātīpašnieka nomā velo entuziasts Vits Landratovs, kurš iesākumā viens pats uzsāka kopšanas darbus, bet pēcāk pievienojās bijušais BMX braucējs Intars Bitītis. “Jāpieliek mazāka roka, nekā to būtu veidot no nulles. Iepriekšējās paaudzes vīri izdarīja pamatu. Mēs to atjaunojam, lai turpinātos nākamajām paaudzēm,” saka Vits Landratovs, trases nomātājs.

Iecere ir trasē izveidot divas riteņbraukšanas disciplīnas - BMX un MTB krosa trasi. Atjaunošanas darbos palīdz draugi un arī bijušie velo braucēji - kāds sagādā granti, bet citi palīdz to izlīdzināt. Agrāk trasē bija arī tiesnešu mājiņa, bet tā nodega. Vits sapratis, ka trase ir viņa aicinājums, pat aizgāja no iepriekšējā darba, lai vairāk laiku veltītu teritorijas sagatavošanai jauniem sportistiem.

Trase varētu saukties “Velo kvartāls”, kurā sportisti to izmantotu par attiecīgu dalības maksu. Tas ietu roku rokā ar velo kluba izveidošanu, lai pilsētā atgrieztu BMX tradīcijas un popularizētu MTB braukšanu. Latvijas Riteņbraukšanas federācijas izpilddirektors Artis Ozols: “Svarīgs ir lokālais klubs, kas ikdienā uztur un kopj, darbina. Izaicinājums ir tas, ka tas nav futbola laukums, kuru vari uzbūvēt; vienīgais, kas jāpļauj, ir zāle. Protams, jebkurai lietai ir kopšana, bet BMX trasei tas ir izteikti. Viss ietekmē trasi - jākopj cauru gadu.”

Latvijā kopumā ir 14 BMX trases. Nacionāla mēroga sacensības notiek desmit no tām. Atjaunotā trase Cēsīs papildinātu Vidzemes novadā jau tā kuplo skaitu. “Cēsis pašas par sevi ir ar bagātu BMX vēsturi. Tur ir bijušas divas trases. Cēlusies pašreizējā olimpisko spēļu dalībniece Vineta Pētersone. Bērniem, kas dzīvo Cēsīs, ir liels ieguvums, ja pie mājām ir trase, kur vari pats braukt. Vecākiem nav jāvadā,” uzsver Artis Ozols.

Tiesa gan - projekts var apstāties, ja zeme tiek pārdota. Īpašnieks gan minējis, ka, ja kādam būs interese, tad pārdos teritoriju ap trasi.