Atjauno Irbenes radioastronomijas centra aprīkojumu

Lai paplašinātu Latvijas iespējas kosmosa industrijā, Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs papildināts ar jaunu aprīkojumu. Ieguldot finansējumu modernos uztvērējos, palielināsies radioteleskopa iespējas. Šie uzlabojumi noderēs arī valsts drošības dienestiem, kas ārpus kārtas izmanto Irbenē iegūto informāciju.  

Šonedēļ noslēdzās rekonstrukcijas darbi lielākajai Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centra antenai Irbenē. Gandrīz divreiz palielināsies radioteleskopa jauda pēc jaunās uztveršanas kabīnes uzstādīšanas, kas nomainīja līdzšinējo - būvētu pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados. “Ko tas nozīmē? Ka mēs dabūjām plašāku konusu, kur varam izvietot vairāk aparatūras un mazāk laika tērēt aparatūras maiņai. Mēs varam izmantot jaunāku aparatūru, kura būs kvalitatīvāka,” stāsta Aleksejs Klokovs, Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centra direktors.

Jaudīgās raidiekārtas diametrs ir 32 metri. Tā remontēta pakāpeniski daudzu gadu garumā. Pirms trīsdesmit gadiem saņemot mantojumā izdemolēto militāro pilsētiņu no padomju armijas, Latvijas zinātnieki bez shēmām un rasējumiem atjaunoja esošās antenas funkcijas un no jauna uzbūvēja vēl vienu - 16 metru diametra radioteleskopu turpat blakus. “To var izmantot meteoroloģisko laikapstākļu noteikšanai. Saules uzplaiksnījumus var sasaistīt ar medicīnu, ar veselības stāvokli. Skatīties, kā saules uzplaiksnījumi ietekmē cilvēka veselību,” saka Kārlis Krēsliņš, Ventspils Augstskolas rektors.

Antenas atjaunošana izmaksājusi vairāk ka pusotru miljona eiro. Projekts realizēts ar Valsts un Eiropas reģionālās attīstības fonda līdzfinansējumu. Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūta sadarbības partneris ir arī Latvijas Aizsardzības ministrija, jo valsts kiberdrošībai šos teleskopus vienmēr var izmantot ārpus kārtas. Kārlis Krēsliņš: “Uzlabojumi būs lietderīgi arī valsts drošībai un aizsardzībai, jo mums arī šajā ziņā notiek sadarbība, tostarp arī kiberdrošībai.”

Kamēr uzlaboja Starptautiskā Radioastronomijas centra vienu no diviem radioteleskopiem, pārējie raidītāji netika izslēgti. Sadarbības līgumi ar dažādiem pasaules kosmosa centriem paredz regulāru datu pārraidi ļoti praktiskiem mērķiem.


#SIF_NVZ2022