Atjaunotajā Sabiles sinagogā izveidots mūsdienu mākslas un kultūras centrs

Talsu novada pašvaldība kopā ar četriem partneriem īstenojusi projektu "Jēkaba ceļa kultūras mantojuma un mākslas jaunrades magnēti". Tā ietvaros atjaunoti divi kultūras objekti Talsu novadā, Firksu-Pedvāles muiža un Sabiles sinagoga, un ar to saistītā infrastruktūra – Sabiles pilsētas laukums. Sinagoga turpmāk kalpos kā mūsdienīgs mākslas un kultūras tūrisma centrs.

Pagājušā gada decembrī, Karstvīna svētku laikā, tika atklāts Sabiles pilsētas laukums, kur turpmāk notikt dažādiem kultūras pasākumiem, un cilvēki šeit varētu nākt un baudīt skaisto ainavu. Nepagāja ne gads un Sabile ir tikusi pie vēl viena jaunuma. Ir atjaunota Sabiles sinagoga, kas turpmāk kalpos kā mūsdienu mākslas un tūrisma centrs.

Ebreju sinagoga Sabilē ir celta 1890. gadā. Ja šobrīd Sabilē dzīvo apmēram pusotrs tūkstotis iedzīvotāju, no kuriem aptuveni 90% ir latvieši, tad pirms simtu piecdesmit gadiem iedzīvotāju skaits bijis tāds pats, bet 73% bijuši ebreji. Tāpēc sinagoga kalpojusi ne tikai kā baznīca, bet šeit bijis sabiedriskās dzīves un kultūras centrs.

Gids Māris Lācis iepazīstina ar sinagogas vēsturi: “ Sinagoga kā sinagoga te bija ilgi, līdz pat 1941. gada jūnijam, tad vienā acu mirklī, protams, viss izbeidzās. Atšķirībā no gandrīz visām citām Latvijas sinagogām, kuras tika izpostītas, izlaupītas, nodedzinātas, sagrautas, pēckara laikā pārbūvētas, Sabiles sinagoga nekad nav bijusi ne izlaupīta, ne nodedzināta. Un tas arī rāda pilsētas, pilsētnieku attieksmi pret savu pilsētu, jo, manuprāt, Sabilei piemīt tādas kā pašaizsargāšanās spējas, te neko negrauj, visu cenšas saglabāt".

Realizējot projektu ir izdevies ne tikai sinagogu saglabāt, bet arī atjaunot, lai iedotu tai otru elpu un tā varētu būt pieejama ne tikai tūristiem, bet arī kultūras un mākslas cienītājiem. Sinagoga nav bijusi kritiskā stāvoklī, jo 2000. gadā ir veikti kādi atjaunošanas darbi, bet, lai ēku varētu apdzīvot, bija nepieciešams veikt vēl citus darbus.

Projektu vadītāja Aija Svarinska stāsta, ka sinagogai atjaunoti logi, uzlabots grīdas stāvoklis, atjaunota apkure, kosmētiskais remonts. Ļoti nopietnas pārmaiņas skārušas arī Tūrisma informācijas centru, kurš atjaunots līdz nepazīšanai.

Telpas ir atjaunotas, nu tās ir jāpiepilda. Ir noslēdzies iepirkums mēbelēm un aprīkojumam, kas nepieciešams, lai iekārtotu darba vietas. Tāpat līdz gada beigām šeit tiks uzstādītas skaņu iekārtas un apgaismojums, kas nepieciešams, lai sinagogas zālē varētu notikt koncerti, performances, izstādes un citas kultūras aktivitātes. 

Sabilnieki novērojuši, ka cilvēku plūsma pilsētā ir lielāka un jau ir novērojama interese par sinagogas apskati ne tikai no ārpuses.