Atjaunotajam Jelgavas Sv. Trīsvienības baznīcas tornim apaļa jubileja

Šonedēļ atjaunotajam Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas tornim, kas tagad ir reģionālais tūrisma centrs, aprit desmitā gadskārta. Dievnams, kas sešpadsmitajā gadsimtā bijis pirmā un lielākā Baltijā no jauna uzceltā luterāņu baznīca, līdz ar Jelgavas pilsētu nopostīts otrā Pasaules kara laikā, bet tornis palicis nesagrauts.

Vēstures dati liecina, ka Jelgavas Sv. Trīsvienības baznīcas būvniecība pēc hercoga Gotharda Ketlera pavēles uzsākta 1574. gadā. Dievnams tolaik aizņēmis lielu daļu no tagadējā Jāņa Čakstes bulvāra, un tā altāris esot atradies pašreizējās LLU kopmītņu ēkas vietā.

Ģ. Eliasa vēstures un mākslas muzeja direktore Gita Grase uzsver, tik greznu baznīcu, kāda bija Jelgavas Sv. Trīsvienības baznīca - grūti atrast. Turklāt pieņemts, ka šī Jelgavas baznīca ir vecākā Baltijā, iespējams, pat Eiropā, kas speciāli celta luterāņu draudzei.

Otrajā Pasaules karā baznīca tika nopostīta, bet tās tornis zaudēja savu smaili, kas ilgus gadus bijusi Jelgavas vertikālā dominante.

Muzeja direktore atminas: "Ļoti miglaini atceros, ka mēs gājām pa drupām, bet īpaši torni es neatceros. Es zinu, ka mēs staigājām no vienas baznīcas uz otru. Pa vienu pusi gājām uz priekšu, pa otru atpakaļ, jo šī iela, līdzīgi kā Latvijas laikā bijusi tāda randiņu iela".

Otrā Pasaules kara rētu aizdziedēšana Sv. Trīsvienības baznīcas tornim sākās pirms sešpadsmit gadiem, kad tas tiek pārsegts ar piramīdas veida stikla jumtu. 2009. gadā uzsākti arī remontdarbi, un jau 2010. gada valsts svētku nedēļā tornis ver durvis kā reģionālais tūrisma centrs, kurā atrodas arī trīs ekspozīcijas. Desmit gadu laikā tornis savu popularitāti iekarojis, un šodien ir viens no populārākajiem tūrisma objektiem Zemgalē. Lai gan jubilejas svinības pandēmijas dēļ izpaliek, statistika liecina, ka šajā vasara tūristu skaits ir audzis. Tas ļauj domāt, ka, lai arī citādi kā iepriekš, bet viesi seno Jelgavas vēsturi brauks lūkot arī turpmāk.

Foto: Visit.Jelgava.lv