Atjaunots Jaunmoku pils jumts

Pēc deviņu mēnešu darba Jaunmoku pils jumts atguvis vēsturisko izskatu. Lielākais ieguvums gan neesot vizuālais izskats, bet remontdarbu laikā veiktie energoefektivitātes darbi, kas jau dodot jūtamus rezultātus.

Jaunmoku pils esot jaunākā pils Kurzemē un Zemgalē. Tā uzbūvēta 1901. gadā pēc arhitekta Vilhelma Bokslafa projekta. “Interesantākais, kas droši vien bija arī tajā laikā, divkrāsu dakstiņu jumts ar skaistu krāsu salikumu. Dakstiņi bija izgatavoti tepat muižas ceplī,” stāsta Daiga Šmitenberga, SIA “Jaunmoku pils” muzeja darba vadītāja.

Lielāko pārbūvi pils piedzīvojusi pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados. Toreiz jumts ticis salikts vismaz no piecpadsmit dažāda veida dakstiņiem. Daiga Šmitenberga: “Kā mums stāstīja tā laika restaurācijas vadītājs Vītols, viņi esot braukājuši gan pa Tukuma apkārtnes vecajām mājām, gan Talsu, Kuldīgas veco māju gruvešiem, lasījuši kaut cik derīgus dakstiņus.”

Pēc vairāk nekā pusgadsimta jumts atguvis sākotnējo spozmi, vien dakstiņi tagad atvesti no Dānijas. Veikta arī jumta konstrukciju atjaunošana un siltināšana. Atjaunoti arī jumta logi. Pils būvdarbu vadītājs Ivars Haselbaums ReTV teic, ka vizuālais izskats neesot lielākais ieguvums. “Energoefektivitātes pasākumi, jo mēs tagad jau būtiski jau kopš pavasara nosiltinājām pārsegumu sienas, jau jutām siltumu telpās. Bija raksturīgi, ka atsevišķās telpās bija auksts.”

Kā ReTV stāsta Jaunmoku pils direktore, pēc jumta nomaiņas arī aukstākajās telpās vairs neesot vajadzīgi elektriskie sildīji, lai sasniegtu vajadzīgo temperatūru. Tomēr jumta nomaiņa bijusi tikai pirmais lielākais darbs, jo priekšstats par energoefektivitāti divdesmitā gadsimta sākumā būtiski atšķiroties no šodienas nepieciešamības. “Jaunmoku pils gaida nākamo ēkas atjaunošanas posmu, kas būtu lielākoties inženierkomunikāciju nomaiņa, tostarp arī apkures sistēmas. Jāsaka, ka tas ir ietilpīgs process, un viss ir atkarīgs no finanšu risinājumiem,” saka Aiva Logina, SIA “Jaunmoku pils” valdes locekle.

Jumta un to konstrukciju nomaiņa tikusi uzsākta 2021. gadā, un to izdevies paveikt bez papildus finansējuma – par nepilniem 475 tūkstošiem eiro.


#SIF_NVZ2022