Atjaunots Mežotnes baznīcas tornis

Pēdējo divu gadu laikā Mežotnes baznīcas tornis piedzīvojis atdzimšanu. Šā gada februārī tornī jau uzlikts kupols, bet tagad pēc 77 gadiem tajā atkal paceļas smaile.

Rundāles novada domes būvinženieris Ralfs Simanovičs stāsta: “Spice ir aptuveni 13 metru augsta. Tā galerijas apakšdaļa ir veidota no astoņstūra formas, diametrā augšā skatu laukums būs 2,5 metri, un visu Mežotnes apkārtni un Zemgales laukus varēs redzēt no 27 metru augstuma.”

Precīzu datu par baznīcas būvniecību gan vēstures liecībās neesot, vien zināms, ka dievnams būvēts ļoti sen. Vēsturniece Daira Līdaka saka: “Pēc tām hronikām jau 13. gadsimtā te bija Zemgales bīskapija, un vienu brīdi tas bīskapa sēdeklis bija Mežotnē. Nav zināms, kur viņš bija - vai pilskalnā bija kaut kādas ēkas pēc Zemgaļu pilskalna nodedzināšanas, vai kur. Un, ja jau te bija bīskapa sēdeklis, tad vajadzēja būt arī kādai baznīciņai.”

Pēc sagraušanas pirmā pasaules karā pašreizējā ēka uzbūvēta Latvijas brīvvalsts laikā pēc Kārļa Bikšes projekta. Tolaik arī atjaunots lepns barokālais tornis, kas atkal sagrauts otrā pasaules kara laikā. Klīst leģenda, ka divi krievu kareivji toreiz saderējuši, vai torni izdosies iznīcināt ar pirmo reizi. Tomēr tas izdevies tikai ar otro reizi. Apmēram septiņdesmit piecus gadus pēc kara Latvijas-Krievijas pārrobežas projektā tornis atjaunots, un turpmāk papildināšot tūrisma maršrutu novadā.

Rundāles novada domes Attīstības nodaļas vadītāja Laura Ārente pauž: “Ņemot vērā, ka īsti tam tūristam nav, kur šeit apvadīt laiku, jo mums pārsvarā visi uzņēmēji nodarbojas ar lauksaimniecību, tad šāds papildus piesaistes punkts ļautu viņam ilgāk pavadīt laiku šajā teritorijā, un tagad reformas kontekstā tas lieliski kā tūrisma objekts attīstās kopā ar Mežotnes pilskalnu, un iekļaujas kopā ar Mežotnes pili, Bauskas pili, veidojot tādu lielisku loku.”

Šovasar tornī tikšot iekārtota ekspozīcija, kas stāstīs par seno zemgaļu dzīvi, bet vēlāk būšot arī materiāli par baznīcas vēsturi. Tiesa gan - apmeklētājiem tornis, visticamāk, šovasar nebūšot pieejams, jo, ja ministrija apstiprinās aizdevumu, vasarā tikšot uzsākta arī dievnama ēkas atjaunošana.


Foto: skatkartes.lv