Atjaunots Strūves ģeodēziskā loka punkts “Bristene”

Jaunjelgavas novada Seces pagastā atjaunots Valsts nozīmes industriālā pieminekļa Strūves ģeodēziskā loka punkts “Bristene”. Strūves ģeodēziskais loks ir unikāla 19. gadsimta ģeodēzisko uzmērījumu sistēma, izcila zinātnes vēstures un tehnikas attīstības liecība. Kopš 2005. gada tas iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.

No 1816. līdz 1855. gadam tapa 2822 kilometrus garais Strūves ģeodēziskais loks, kas uz zemes atzīmēts ar ģeodēziskajiem punktiem. Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras Ģeodēzijas departamenta direktors Ivars Liepiņš stāsta: “Tika izveidots kartēšanas nepieciešamībai, lai varētu kartēt Kurzemes hercogisti. Tajā laikā guberņu, gan Vidzemi. Precīzi zināt attālumus, platību, lai varētu aprēķināt visa veida nodokļus un, protams, kartēt teritoriju.”

Strūves loks šķērso desmit valstu teritorijas. Latvijas teritorijā tika ierīkoti un uzmērīti 16 punkti, no kuriem mūsdienās atrasti četri, tostarp arī Strūves loka punkts “Bristene”, kas atrodas Jaunjelgavas novada Seces pagastā.

Ivars Liepiņš: “Pats svarīgākais un orģinālais ir pats punkts no 1828. gada, kad šeit ir veikti pēdējie mērījumi. Mērījumi šeit ir veikti secīgi 1823., 1926. un 1928. gadā, kad ir tās beigas. Kad ir pabeigti astronomiskie novērojumi lauku observatorijā, gan triangulācijas novērojumi, fiksēts šis punkts, kas tālāk ieiet visā garajā Strūves ģeodēziskā loka ķēdē.”

Vēsturiskais punkts ir atjaunots un slēpjas zem kupola. Sakārtota arī teritorija ap to, kā arī izveidota lauku observatorijas replika. 2005.gadā Strūves ģeodēziskais loks tika iekļauts  UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. UNESCO kritērijiem atbilda arī divi punkti Latvijas teritorijā.

UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas kultūras sektora vadītājs Jeremejs Reinis Druvietis: “Pateicoties UNESCO, daudzas valstis to apzinās. Kā pašvaldības vadītājs teica, ka tas ir negaidīts, gandrīz loterijā vinnēts tāds dārgums viņa teritorijā, Un šeit jau galvenais ir tas stāsts.”

“Bristene” ir trešais mūsdienās atjaunotais Strūves ģeodēziskā loka punkts Latvijā. Iesāktais tikšot turpināts, jo daudzi punkti, īpaši Vidzemes reģionā, kur mērījumi esot tikuši atzīmēti tikai ar baļķi, kurā iedzītas nagliņas, vēl nemaz neesot atrasti.

 


Foto: FreePik