Atkārtoti pieprasa izglītības ministres demisiju

Pērnā gada 23. decembrī rektoru padome valsts augstākajām amatpersonām nosūtījusi vēstuli, kurā pauž neapmierinātību ar izglītības ministres Ilgas Šuplinskas darbu.

Rektoru padomes vēstulē tiek pausts: “Ministre I. Šuplinska grauj augstskolu starptautisko prestižu, par ko jau saņemti signāli no ārvalstu sadarbības partneriem, vēlas likvidēt demokrātiju akadēmiskajā vidē, kā arī neuzticas nozarei un nav spējusi iegūt nozares uzticēšanos sev – ir pienācis laiks to atzīt. Uzskatām, ka atsevišķu vājāko posmu nomaiņa tikai stiprinās Artura Krišjāņa Kariņa valdību, tādēļ aicinām nominēt citu izglītības un zinātnes ministra amata kandidātu.’’

Demisijas pieprasījuma galvenie iemesli ir komunikācijas trūkums ar ministriju un lēmumu pieņemšana, ignorējot padomes prasības, piemēram, grozījumos par augstskolu likumu – informē rektoru padomē.

Liepājas Universitātes attīstības direktors Uldis Zupa pauž: “Šie uzstādītie skaitliskie rādītāji, lai būtu universitāte, ir 4000 studenti, lai augstskola, tad ir jābūt 1000 studentiem, tas nekādā veidā neatspoguļo, vai neveicina kvalitātes paaugstināšanos, jo ne jau studentu skaitā mēra kvalitātes pieaugumu vai kritumu.” Viņš uzskata, ka reģionos šos skaitliskos kritērijus izpildīt nav iespējams tādēļ tur augstskolas tiks, ja ne likvidētas, tad mainīts statuss. Tiek pieminēts arī, ka vēl jau, protams, neesot zināms, kā augstskolu likumu grozījumi beigsies.

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) ministres Šuplinskas demisiju pieprasīja 3. decembrī, pamatojoties uz to, ka ārkārtējās situācijas laikā tikušas izvirzītas neadekvātas prasības. Proti, jaunajam izglītības saturam nav pietiekams daudzums kvalitatīvu mācību līdzekļu, trūkst informācijas tehnoloģiju gan skolēniem, gan skolotājiem, un attālinātais darbs notiek paaugstināta stresa apstākļos, kas ietekmēs izglītības kvalitātes rādītājus. Šādos apstākļos izglītības un zinātnes ministre līdz šī mācību gada beigām plāno valdībā apstiprināt paaugstinātas prasības darba kvalitātei, kuras neizpildot, darba alga skolotājiem samazināsies par 20%.

LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga stāsta, ka LIZDA vienmēr bijusi atvērta kompromisiem, taču, tiekoties vairākkārtīgi ar nozares ministri, secinājuši, ka ministrei pedagoga, cilvēka kapitāls, nav prioritāšu lokā. “Tas, ko mēs esam sapratuši, ja ministre turpina pildīt pienākumus, tad tas ir tikai ar kādiem uzlabojumiem.”

Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska no komentāriem atteicās, pamatojot, ka ar Rektoru padomes vēstuli esot iepazinusies tikai 7. janvārī. Viņa solīja ceturtdien nākt klajā ar plašāku paziņojumu. Demisiju pieprasījušās puses sola atkārtoti uzrunāt valsts augstākās amatpersonas, ja ar ministri neizdosies panākt kompromisu.


Foto: LETA