Atklāts Ziemeļu dabas medicīnas muzejs

70% Latvijas iedzīvotāju ikdienā lieto ārstniecības augus, liecina nesen veikts Vides risinājumu institūta pētījums. Iecienītākie ārstniecības augi ir piparmētras, kumelītes un liepziedi. Zināšanas par augu izmantošanu sabiedrībā mazinās. Lai cilvēkiem atgādinātu, cik vērtīgi un nozīmīgi ir ārstniecības augi, Cēsīs šodien durvis vēris Ziemeļu dabas medicīnas muzejs.

Cēsu pilsmuižas klētī līdz šim rīkotas dažādas izstādes un performances. Nu šajā vēsturiskajā namā smaržo pēc zāļu tējām. Jaunā ekspozīcija vēsta par dažādiem Latvijas pļavās sastopamiem ārstniecības augiem - kā tos pielietot veselības aprūpē un kā izmanto zinātnē. “Šīs zināšanas ir senas. Tās nepieciešams atsvaidzināt, atjaunot. Laiks ir gājis uz priekšu, veikti pētījumi, nākusi klāt informācija. Tas, kas zināms kā tautas medicīna, tam klāt arī pamatīga zināšanu bagāža,” saka Liāna Aldiņa, Ziemeļu dabas medicīnas muzeja vadītāja.

Muzeja ekspozīcijā ārstniecības augu labās īpašības atklātas caur cilvēku orgānu sistēmām.

Interaktīvā veidā atklāti ārstniecības augi, kas labvēlīgi ietekmēs gremošanas, kā arī balsta un kustību orgānu sistēmas. Muzeja vadītāja - pati pēc profesijas farmaceite - ReTV stāsta, ka ekspozīcijas tapšanā lielu artavu snieguši Vides risinājuma institūta pētnieki. Apkopota informācija, kas par dabīgajos zālājos atrodamajiem ārstniecības augiem iegūta projekta “GrassLife” ietvaros. “Ja mēs tam nepievērsīsim uzmanību, šie augi var izzust. Lauksaimniecība notiek pastiprināti, ir jārūpējas par to, lai dabīgā flora saglabātos,” norāda Liāna Aldiņa.

Gandarīta par Cēsu pils jauno kaimiņu ir viduslaiku dārza zāļu sieva Līga Eglīte. Pie viņas pēc zināšanām par ārstniecības augiem nereti vēršas ļaudis no dažādām pasaules malām.

Ziemeļu dabas medicīnas muzeja vadītāja atklāj, ka nākotnē ekspozīciju iecerēts papildināt, kā arī plānots rīkot izglītojošus pasākumus par drogu vākšanu un lietošanu.

 

 #SIF_NVZ2022