Atkritumu poligonā nogādā pirmo kravu ar jēkabpiliešu sašķirotajiem biomasas atkritumiem

Ar speciālu, šķirotajiem atkritumiem paredzētu transportlīdzekli biomasas atkritumu konteineru saturs tiek savākts atsevišķi no citiem atkritumiem. Kopā Bebru mikrorajonā Jēkabpilī izvietoti 11 konteineri, kas paredzēti bioloģiski noārdāmo atkritumu šķirošanai. Lai gan sākotnēji bija paredzēts šos atkritumus izvest reizi nedēļā, pirmā konteineru iztukšošana notika teju mēnesi pēc sistēmas ieviešanas.

SIA “Jēkabpils pakalpojumi” sabiedrisko attiecību speciāliste Santa Kūlīte pauž: “Mēs ikdienā regulāri veicām apsekošanu. Tā kā šis projekts ir jaunums pilsētā, un secinājām, ka tā šķirošana notiek diezgan švaki, un konteineros bija manāms, ka nosegta tikai pati apakša, tāpēc nebija nepieciešamības dzīt šurp mašīnu un izgāzt tik niecīgu saturu.”

Pilotprojekts izdosies tikai tad, ja tiks ievērotas prasības par to, ko šajos konteineros drīkst, ko nedrīkst mest - atgādina SIA “Jēkabpils pakalpojumi”. Biomasas konteineros drīkst nonākt visu veidu pārtikas atlikumi, piemēram, kartupeļu mizas, vecs siers, olu čaumalas, arī sakaltusi maize un citi. Tāpat dārzeņu un augļu atkritumi, kā arī neapēsts ēdiens. Vēl konteinerā var mest papīra dvieļus un salvetes. Tajos gan nedrīkst nonākt nekāda veida šķidrumi, tāpat sadzīves atkritumi, akmeņi, asenizācijas atkritumi, pārtikas eļļas un polietilēna maisiņi, kā arī citi iepakojumi, kas dabā nesadalās.

Atkritumu poligonā “Dziļā vāda” jau iepriekš pauda bažas par to, vai konteineru saturs būs atbilstošs komposta veidošanai. Tomēr, saņemot pirmo kravu un to aplūkojot, poligona vadītājs Jānis Gramanis ir patīkami pārsteigts, lai gan vienlaikus atzīst – vēl ir, uz ko tiekties.

Jānis Gramanis: “Vizuāli novērtējot, teiktu, ka 80 procenti tie ir derīgi. Te uzreiz redzu – skārdenes maisiņā, polietilēna maisiņos maize – tas uz kompostēšanu neattiecas, jo polietilēna maisiņos nedrīkst likt iekšā. Bet kopumā 80 procenti ir derīgs. Priekš pirmās reizes ir ļoti labi.”

Kopumā 340 kilogramu lielā krava tika atzīta par derīgu kompostam, bet ar piemaisījumiem, kas radīs problēmas tālākajā komposta apstrādes gaitā, jo masa būs jāizsijā, lai atbrīvotu to no nederīgajiem atkritumiem. Atkritumu poligona pārstāvji aicina iedzīvotājus izturēties vēl atbildīgāk pret šķirošanas procesu, biomasai paredzētajos konteineros mest tikai tos atkritumus, kas bioloģiski noārdās.

Ja konteineru saturā būs pārāk daudz nederīgu piemaisījumu, tad šis saturs nenonāks kompostā, bet gan sadzīves atkritumu kaudzē – uzsvērts poligonā. Tas savukārt nozīmē, ka iedzīvotājiem par šī konteineru satura izvešanu būs jāmaksā kā par sadzīves atkritumiem.