Atkusnī uz autoceļiem rodas bīstams apledojums

Uz autoceļiem rodas bīstams apledojums – ziema tuvojas noslēgumam. Drošas braukšanas skolā autovadītājiem atsvaidzina teorētiskās zināšanas, taču, kas svarīgāks, ir iespēja pārbaudīt savu braukšanu arī praksē.

Noteikumus izskaidro drošas braukšanas eksperts Normunds Lagzdiņš. Paaugstinoties gaisa temperatūrai, pārvietošanās pa autoceļiem kļūst nedrošāka un transportlīdzekļa vadīšana kļūst par izaicinājumu, stāsta drošas braukšanas eksperts.

Drošas braukšanas eksperts Normunds Lagzdiņš saka: “Pie nelielām temperatūras svārstībām, ja vienu brīdi +3 un otrā -2 un līst lietus, tad nevaram momentāli nokontrolēt, saprotam vienā brīdī, kad jāpieņem lēmums – braukt tālāk vai braukt malā, es brauktu makā un nogaidītu. Cik ilgi gaidīt - domāju mašīnu servisā jūs ilgāk gaidītu.”

Latvijas Valsts ceļi šodien izplatīja paziņojumu – valsts austrumu daļā vairāki vietējie ceļi ir slideni, tāpēc autovadītājiem jābūt īpaši uzmanīgiem. Slidenie ceļi ir viens no iemesliem, kāpēc autovadītāji pat ar vairāk nekā desmit gadu stāžu piedalījās drošas braukšanas apmācībās.

Apgrūtināti braukšanas apstākļi ir uz vairākiem reģionālajiem autoceļiem, taču lietus un atkušņa laikā pretslīdes apstrādei ir īslaicīgs efekts. Ziemā piebraukto sniega kārtu uz zemes ceļiem rievo, taču atkusnī drošībai radītie apstākļi izkūst. Savukārt, no rītiem un vakarā, temperatūrai noslīdot zem nulles, uz autoceļiem veidojas apledojums.

Normunds Lagzdiņš: “Ziemā viss notiek, vēlāk mašīna noreaģē un paiet zināms laiks, pagriežam stūri pie 50 km/h, auto iet, kur gribam. Ziemā ar tādu pašu ātrumu līkumā ejot, auto neiet, kur gribam - saķere pazūd un netrāpām, kur gribam.”

Būtiska kļūda ziemas laikā autobraucējiem ir transportlīdzekļa vadīšana pārāk agresīvi, taču kļūda ir arī attāluma neievērošana no citiem auto.

Pēdējās divās ziemās riepas ar radzēm nebija aktuālas, tomēr, kā norāda drošas braukšanas eksperts, šobrīd autovadītājiem būtu vērtīgi lietot riepas ar šipiem. Tas īpaši attiecas uz autovadītājiem, kuriem katru dienu jābrauc pa zemes ceļiem.