Atlūgumus varētu iesniegt aptuveni tūkstoš nevakcinēto izglītības jomā strādājošo

Valdība šonedēļ apstiprinājusi jaunos Covid-19 pārvaldības regulējumus, kas paredz izglītības nozarē strādājošo obligātu vakcināciju. Valstī pret vīrusu ir potējušies 75% nozares darbinieku, un, kā informē Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība, jaunās prasības kopumā skaršot vairāk nekā tūkstoš cilvēku. Tāpat viņi lēš, ka masveida piketi neesot gaidāmi, jo tieši lielais atlūgumu skaits būšot kā jauna protesta forma. Arī Liepājā jau vairāki skolu darbinieki ir apstiprinājuši, ka darbu pametīs.  

Liepājā kopumā šobrīd tiek nodarbināti 1082 izglītības nozarē strādājošie, no kuriem derīgs Covid-19 sertifikāts ir 888 cilvēkiem jeb 82%. Pārējie par vakcināciju vēl domā, vai jau ir pateikuši, ka nepotēsies. Piemēram, pirmsskolas izglītības iestādē “Mazulītis’’, kas šoruden atvēra četras jaunas grupiņas un saskārās ar pedagogu trūkumu, teju nespējot nokomplektēt vajadzīgo skaitu, informē, ka ir darbinieki, kuri obligātās vakcinācijas dēļ darbu pametīs. “Manu iestādi nāksies atstāt līdz trīs pedagogiem. Viens pedagogs izteica savu vēlmi, ka tomēr nevakcinēsies, pārējie pedagogi vēl domā,’’ skaidro Ilona Korjagina, PII “Mazulītis’’ vadītāja. “Ja mums bija mērķis sasniegt vismaz 90% soli pa solim, bet mēs neesam tos 90% sasnieguši. Attiecīgi varam pieņemt, ka tie, kuri stingri to bija izlēmuši, arī to ir izdarījuši, un attiecīgais procents, iespējams, palicis. Tie, kuri, negribu saukt par antivakseriem, bet tomēr kaut kādu apsvērumu dēļ šo vakcināciju neveiks,’’ pauž Kristīne Niedre-Lathere, Liepājas izglītības pārvaldes vadītāja.

Kā informē Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA), kopumā valstī šobrīd trūkst ap tūkstoš nozarē strādājošo. Arodbiedrība jau saņem ziņas no skolām, kurās nodarbinātie plāno darbu pamest, piemēram, ir iestādes, kurās to darīs pat astoņi darbinieki vienlaicīgi. Ņemot vērā nevakcinēto skaitu, aprēķināts, ka atlūgumus varot iesniegt līdz pat tūkstotim personu. Tāpat viņi lēš, ka, ņemot vērā arī pirmspensijas un pensijas vecuma pedagogu lielo skaitu, skolotāju trūkums tuvākajos gados arvien pieaugs. “Tie, kuri paliks strādāt vakcinēto un pārslimojušo statusā, viņu darba slodze pieaugs. To ministrija ir pateikusi, ka šīm nozares darbiniekiem jārēķinās, un tas ir pats par sevi saprotams, ka viņiem būs šis slogs jāiztur, kam mēs nepiekrītam. LIZDA joprojām ir par to, ka var strādāt vakcinētas, pārslimojušas un ar negatīvu testu. Visticamāk, ka liela daļa pedagogu šī protesta reakcija izpaudīsies reālā atlūgumā. Tā būs šī brīža protesta forma, jo tas, ko norāda arī LIZDA biedri un reģionālie līderi, un arī vakcinētie nozarē strādājošie, ka tā šķelšana ar šādām metodēm, dalīšana, ir nepieļaujama. Tas neveicina pozitīvu mikrovidi kolektīvā,’’ saka Inga Vanaga, LIZDA priekšsēdētāja.

14. augustā notikušā pedagogu piketa organizētājs Aigars Egle pastāstīja, ka arī šobrīd tiekot domāts par vairākām protesta formām, piemēram, līdzīgi kā iepriekš - piketi dažādās pilsētās un pat ievērojama akcija, iedzīvotāju kopīga sastāšanās apkārt Latvijai gar robežlīniju, veidojot nepārtrauktu ķēdi.


Foto: Freepik