Atrasts vēsturiskais Latvijas Buru lidotāju skolas karogs

Negaidītu dāvinājumu saņēmis Ģederta Eliasa vēstures un mākslas muzejs. Viņu īpašumā nonācis Latvijas Buru lidotāju skolas vēsturiskais karogs. Skola pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados atradusies Jelgavā. Interesanti, ka karoga stāsts bijis noklusēts arī pašiem dāvinātājiem, kuri pēc vecmāmiņas aiziešanas mūžībā atraduši to viņas skapī.

Aviācijas tradīcijas Jelgavā aizsākušās jau pirms pirmā Pasaules kara, bet  pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados Jelgava dēvēta pat par Latvijas Buru lidotāju Meku. Tāpēc likumsakarīgi, ka 1934. gadā pilsētā atklāta tolaik slavenā lidotāja Jāņa Butevica  pirmā Latvijas Buru lidotāju skola. Aldis Barševskis, muzeja galvenais krājumu glabātājs stāsta, ka 20.-30. gados par tādiem vārdiem kā planieris un planēšana nebija ne runas, sarunvalodā tika izmantota buru lidmašīna un slīdēšana. Par saņemto dāvanu muzejs ir ļoti priecīgs, jo vēstures liecību par šo skolu ir ļoti maz. “Mēs neticējām un necerējām, ka karogs varētu būt saglabājies. Es to tiku redzējis tikai kādos melnbaltos preses izdevumos. Šīs ir absolūta sensācija. Mēs esam ārkārtīgi pateicīgi dāvinātājiem”, tā Barševskis.

Karogu muzejam uzdāvinājuši Līga Roze – Kļaviņa un Aigars Roze, kuri par karoga esamību uzzinājuši pēc vecmāmiņas aiziešanas mūžībā, kad tas atrasts viņas skapī. Iespējams, ka par to aizmirsusi arī pati vecmāmiņa, kura padomju laikos to noslēpusi no svešām acīm. 

Skaidrības nav arī par to, kā karogs nonācis ģimenē, jo vēsturiski neviens ar aviāciju neesot bijis saistīts. Aigars Roze min, ka vienīgā saistība ar lidošanu varētu būt bijusi tēva krusttēvam, kurša kara laikā Jelgavā esot strādājis policijā, kas arī esot vienīgā ģimenes saikne ar Jelgavu. 

Jauniegūtais karogs pievienosies muzeja jaunieguvumu izstādei, kur jau apskatāmi dažādi militārie un civilie apbalvojumi, arī sporta balvas un īpaši pulksteņi.