Atstādina “Preiļu saimnieks” vadību; drīzumā jāpārskata arī siltumtarifs

Pirms trim nedēļām jaunā Preiļu novada vadība no amatiem atstādināja pašvaldības “Preiļu saimnieks”. Pārmetumi esot par stratēģijas trūkumu, aizdomīgiem līgumiem vai to slēpšanu. Tikmēr siltumtarifa, kas nav mainīts jau piecus gadus, pārskatīšana neesot prioritāte. 

 Preiļu novada dome ir viena no retajām vietvarām, kur vēlēšanu rezultāti ļāva gāzt ilggadējo vadību pie varas nonākot bijušajiem opozicionāriem. Turklāt jau augusta sākumā par pašvaldības izpilddirektoru iecelts politiķis Aigars Zīmelis, kurš vēl pirms gada vērsās tiesā, apsūdzot domi, viņaprāt, nepamatota atkritumu tarifa apstiprināšanā. Apgabaltiesā viņš zaudēja, bet tagad, nonākot izpilddirektora amatā, viņš atstādinājis “Preiļu saimnieks” valdi. “Nav stratēģijas. Stratēģijas neesamība liecina par nolaidīgo valdes rīcību. Tas ir pirmais. Otrais ir iesaistīšanās dažādās darbībās bez atbilstošiem līgumiem, kas nedrīkst būt,” saka Aigars Zīmelis, Preiļu novada izpilddirektors.

Aizdomas esot par šķeldas iepirkuma līgumiem, sadarbību ar elektroenerģijas ražotāju “Preiļu enerģētiķis” pirms astoņiem gadiem būvētās koģenerācijas stacijas darbību. Plašākus skaidrojumus, vai aizdomas ir par nesaimnieciskām, tomēr nelikumīgām darbībām, Preiļu novada izpilddirektors pagaidām nesniedz. No amata atstādināto valdes priekšsēdētāju Nacionālās apvienības Preiļu nodaļas vadītāju Jāni Mūrnieku ReTV nedēļas laikā neizdevās sazvanīt. Tikmēr otrs arī atstādinātais valdes loceklis situāciju komentē skopi. “Tie iemesli, kurus mums uzrādīja domes sēdē, tie, manuprāt, nav tik būtiski, lai pieņemtu tādu mērus, lai atstādinātu mani,” pauž Andris Svarinskis, bijušais “Preiļu saimnieks” valdes loceklis.

“Uz šo brīdi man nav pieejami ne dalībnieku sapulču protokoli, ne valdes sēžu protokoli, ne rīkojumi par iepirkumu komisijām, ne iepirkumu dokumenti. Tie vienkārši nav pieejami Preiļu novada domei,” saka Aigars Zīmelis.

Vēl pie “Preiļu saimnieka” drīzumā gatavojās vērsties arī Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija. Pienācis pēdējais laiks pārskatīt siltumtarifu. ““Preiļu saimnieka” tarifs šobrīd ir 54,23 eiro par megavatstundu bez PVN. Tas šajā brīdī drīzāk atbilst Latvijas vidējam tarifu līmenim. Šis ir viens no ilgāk nepārskatītajiem tarifiem, manuprāt, ir zem desmit šādas teritorijas, kur mums joprojām ir 2016. gadā dabasgāzei piesaistītā cena nofiksēta, tādu mums ir salīdzinoši maz,” skaidro Līga Kurevska, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas Enerģētikas departamenta direktore.

Pagaidām “Preiļu saimnieku” vada pagaidu valde. Tās vadītājs Ivars Indriksons ReTV atklāj, ka viņam nav uzdots pārskatīt siltumtarifu, to visdrīzāk darīt jaunā patstāvīgā valde, taču tik un tā vispirms kapitālsabiedrībā veiks auditu.