Attīstoties militārajai rūpniecībai, Cēsīs sāk komplektēt bruņmašīnas

Līdz 2029. gadam Latvijas bruņotie spēki saņems vairāk nekā 200 jaunas bruņmašīnas. Turklāt - jau nākamgad to ražošana un apkope pilnībā notiks Latvijā. Gada laikā Cēsīs iecerēts uzbūvēt jaunu rūpnīcu, kas garantēs papildus darba vietas un pienesumu Latvijas ekonomikai.

Latvijas bruņotajos spēkos karavīru transportēšanai līdz šim trūka drošas bruņmašīnas. Īstenojot sadarbību ar Somiju, turpmāko gadu laikā ar jaunu bruņu transportu iecerēts pilnībā aprīkot gan Sauszemes spēku kājnieku brigādes, gan arī Zemessardzi. “Mašīnas domātas karavīru drošai pārvietošanai un iespējamām kaujas vietām, operāciju vietām. Mēs varam tās izmantot arī starptautiskās operācijās,” saka Artis Pabriks, aizsardzības ministrs (AP).

Cēsīs teju kā piegādāti pirmie divi “Patrija” bruņutransportieri, kurus šeit iecerēts pilnībā nokomplektēt. Jau nākamgad šeit pat iecerēts uzcelt rūpnīcu, kurā šos bruņutransportierus ražos gan Latvijas, gan arī citu valstu vajadzībām.

Šobrīd šīs automašīnas ir vien daļēji nokomplektētas, pilnībā ir izstrādāts to ārējais korpuss. Uzņēmumā Cēsīs notiks to iekšējo iekārtu un pārvadājumu telpas pilna komplektācija. SIA “Defence Partnership Latvia” valdes priekšsēdētājs Uģis Romanovs: “Sākot ar sēdekļiem, iekšējo komunikāciju sistēmām, dažādiem plauktiem un tamlīdzīgi.”

Darbam Cēsīs piesaistīti 11 cilvēki, kuri specifiskās zināšanas apguvuši arī Somijā. Jau nākamgad strādājošo apjoms varētu trīskāršoties, jo uzņēmēji cer uzbūvēt un atvērt daudz plašāku rūpnīcu. Tad bruņumašīnu ražošana, kā arī apkope pilnībā notiks Cēsīs. “Mana vienošanās ar Somijas valdību un uzņēmumu “Patrija” paredz, ka, sākot ar šodienu, ar šīm mašīnām, mēs pakāpeniski kāpinām savu iesaisti to ražošanā,” saka Artis Pabriks.

Starp Latviju un Somiju noslēgtā līguma kopsumma sasniedz 200 miljonus par 200 jaunām bruņmašīnām. Vairāk nekā 60 miljoni no šiem līdzekļiem tiks investēti vietējos uzņēmumos. Jau tagad bruņmašīnu ražošanā iesaistījušies seši Latvijas uzņēmumi, sarunas par sadarbību turpinās vēl ar vairākiem. Aizsardzības ministrs ReTV uzsver - Latvijā šobrīd attīstās arī cita veida militārā rūpniecība. “Mēs ražojam jau dronus un dažādas to sistēmas, paplašināsim šo ražošanu. Es domāju, ka “Patrija” nav nebūt pēdējā autobūve, kas mums notiek, mēs domājam par kāpurķēžu tehniku, mēs domājam par munīciju, kuru patiesībā jau ražojam Latvijā.”

Šobrīd Latvijas bruņotajiem spēkiem jau piegādātas vairāk nekā desmit “Patrija” 6x6 bruņutransportieri. Artis Pabriks uzsver, ka interesi par šim bruņmašīnām ir izrādījusi Zviedrija, nu jau arī Lietuva. 


 #SIF_NVZ2022