Atver jaunu prioritārās vakcinēšanas grupu

Līdz šim kopā Latvijā vecumā no 16 gadiem ar pirmo potes devu vakcinēti apmēram 190 tūkstoši iedzīvotāju, bet vakcināciju noslēguši nepilns 221 tūkstotis iedzīvotāju. Piekto vakcinēšanas grupu, kurā turpinās vakcinēt pedagogus, provizoriski bijis plānots atvērt maija sākumā.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts saka: “Pirmkārt, mēs ciešā dialogā ar Izglītības ministriju esam pārliecinājušies par to, ka gan Izglītības ministrijai, gan skolotājiem, skolām, pašvaldībām, gan mums, protams, būtu vienkāršāk organizēt izglītības darbinieku vakcināciju, ja abas šīs grupas daļas - gan tie, kas strādā klātienē, gan tie, kas būtu vakcinējami. Otrkārt, kas vēl nestrādā klātienē, tomēr organizēt šo vakcināciju vienlaikus. Tas ir bijis tāds liels arguments, lai šīs abas grupas apvienotu.”

Tāpat šajā grupā ietilpst arī aizsardzības, kultūras un citu jomu speciālisti, kuri ir kritiski svarīgi savā nozarē. Bez 76 tūkstošiem pedagogu, no kuriem 6,5 tūkstoši ir saņēmuši pirmo vakcīnu, sarakstā ir arī operatīvo dienestu darbinieki, kuru daudzums lēšams ap 18 tūkstošiem un bruņoto spēku darbinieki - apmēram 12 tūkstoši.

Vakcinācijas projekta biroja vadītāja Eva Juhņēviča pauž: “Tātad ministrijas vai iestādes NVD sūta jau konkrētu personu iekļaušanu mūsu jaunajā vienotajā sistēmā. Līdz ar to šajā VIVAT sistēmā personai parādās atzīme par atbilstību prioritārai grupai. Tas, kas šeit ir svarīgi pateikt, tātad šie saraksti, ko ministrijas vai iestādes iesūta, šie nav saraksti - cilvēki, kuri grib vakcinēties, kuri ir izteikuši vēlmi vakcinēties. Šie ir saraksti, kas norāda atbilstību prioritārai grupai.”

Jāatzīmē, ka līdz otrdienai sarakstus ar prioritāri vakcinējamiem bija iesniegusi Iekšlietu ministrija, Kultūras ministrija, Satiksmes ministrija un Izglītības un zinātnes ministrija - informē Vakcinācijas birojā. Veselības ministrs norāda, ka ir ļoti svarīgi dot iespēju šīm prioritārajām grupām sākt pieteikties vakcinācijai, tādējādi turpinot raitu vakcinācijas procesu.

Arī lēmums par izteikto priekšlikumu cilvēkiem pēc vakcinācijas piešķirt darba nespējas jeb B lapu gadījumā, ja parādās blaknes, tiek apsvērts, bet nav pieņemts.

Daniels Pavļuts: “Mums ir argumenti gan par, gan pret šādu soli. Protams, ka būtu “par” arguments galvenais, ka tas ļautu cilvēkiem tiešām jau iepriekš skaidri zināmā veidā justies drošiem, ka, ja nu gadījumā būs kādas blaknes, tad cilvēks varētu palikt mājās līdz atlabst. Tas parasti prasa tiešām tikai vienu dienu. Tajā pašā laikā šāda iespēja, visticamāk, varētu izraisīt arī situāciju šīs darbnespējas lapas tiktu izmantotas biežāk. Iespējams, tas radītu lielāku ziņojumu skaitu, kas varētu pamainīt izpratni par patieso ainu.”

Veselības ministrs Daniels Pavļuts skaidro, ka vakcinēšanos ārpus prioritāšu grupām jeb dzīvās rindas šonedēļ nav plānots veidot. Tiek apsvērts vakcinēt lielajos centros, bet tikai prioritāro grupu ietvaros.


Foto: unsplash.com