Audits atklāj nelikumīgas izdarības bijušajā Mērsraga novadā

Šovasar Talsu novadā apvienojās četri Ziemeļkurzemes novadi, kam līdz gada beigām bija jādzīvo ar saviem līdzekļiem. Mērsragam tas neizdevās, jau rudenī Talsu novadam nācās segt robu ceļu fondā. Arī dažādos dokumentos tika pamanītas nepilnības. Talsu novada pašvaldība nolēma veikt auditu. Tas atklāja vēl lielākas problēmas. Talsu novads nolēmis vērsties tiesībsargājošās iestādēs.

Nepilnus piecus gadus Mērsraga novadu vadīja Roberts Šiliņš. Jaunajā Talsu novadā viņš ievēlēts netika, bet novembrī tika pie Mērsraga pagasta pārvaldnieka amata. Pēc audita rezultātiem pagājušajā nedēļā viņš uzrakstīja atlūgumu. Telefonsarunā pats atzīst, ka nebija variantu.

Audita rezultātā konstatēts, ka, piemēram, nav bijuši kontroles mehānismi transportlīdzekļu un degvielas izmantošanā, tāpēc sešu mēnešu laikā, iespējams, nelikumīgi iztērēts ap 1000 eiro. Maksātas procentuāli lielākas piemaksas un prēmijas, nekā bija ļauts, tā iztērēti vairāk nekā 4000 eiro. Konstatētas arī neatbilstības normatīvajiem aktiem Mērsraga pašvaldības budžeta sastādīšanā. “Protams, līdzatbildīgs jau ir galvenais grāmatvedis, bet novada mērs ir galvenais, kas par to atbild. No izrietošiem dokumentiem, jā, ir aizdomas par finansiāliem zaudējumiem,” saka Agnese Veckāgane, Talsu novada pašvaldības Finanšu un grāmatvedības nodaļas vadītāja.

Mērsragu vēlreiz pārbaudīs revidenti, gatavojot 2021. gada pārskatu. Tikmēr Talsu novads šonedēļ gatavo dokumentus, lai ar audita rezultātiem vērstos ne tikai Valsts policijā, bet arī Valsts ieņēmumu dienestā. “Fakti, kas ir konstatēti, ir saistīti arī ar nodokļu nomaksu. Tas skar gan transporta izmantošanu, gan arī darba tiesisko jomu, kas ir saistīta ar nodarbinātības apmēru, darba samaksas apmēru un ar tiem saistītajiem nodokļiem,” pauž Ilva Jansone, Talsu novada pašvaldības juridiskās nodaļas vadītāja.

Bijušās Mērsraga novada pašvaldības darbinieki jaunajā Talsu novadā vairs nestrādā. Bijušais mērs uzskata, ka, dzīvojot saprātīgi, novadam naudai līdz gada beigām bija jāpietiek. Roberts Šiliņš dokumentu nesakārtotību Mērsragā gan nenoliedz. Viņš pieļauj, ka pandēmijā attālinātā darba un novadu reformas dēļ darbiniekiem nebija motivācijas. “Tas budžets un visas tās naudas kopumā ir tik mazas, ka tur ļaunprātīgi neviens nav izmantojis. Ja kaut kur nav dokumentāls pamatojums tam visam apakšā, tad tas nenozīmē, ka kāds tur ir kaut ko piesavinājies vai zadzis,” saka Roberts Šiliņš, bijušais Mērsraga pagasta pārvaldnieks.

Talsu novada pašvaldība pagaidām nevērsīsies Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā, jo tikai pēc trim pārbaudītām jomām neesot skaidrs, cik problēma dziļa. Pēc Valsts policijas pārbaudes, tāds scenārijs esot iespējams.


Foto: Freepik