Augstās dobes – veids, kā ērtāk saimniekot

Augsto dobju veidošana ir viens no ērtākas saimniekošanas veidiem. Ar šādām dobēm var iekopt mājas pagalmu, izveidot estētisku dārziņu bez ilgas ravēšanas un muguras sāpēm. 

Zīmola “For My Plants” radītāja un augsto dobju meistarklases Valmiermuižā vadītāja Liāna Kažmere stāsta: “Galvenā doma augstajām dobēm ir tāda, ka var izmantot visu, kas jau ir savā sētā. Viss pildījums ir no tā, ko varam savā, kaimiņu sētā, iekštelpās sameklēt, liekam kastē iekšā.”

Vēl viena augsto dobju priekšrocība ir, ka to var veidot jebkur. Gan uz betona, uz bruģa seguma, dažādās vietās var izveidot savu dārziņu. Šīs dobes tiek veidotas pa kārtām, pēc pamata seguma seko kārta, kur tiek ievietots tas, kas atrodams sētā. Tie varētu būt nozāģētie ābelīšu zari, bluķīši, sausā zāle. Kritušie zari no kokiem, melnzeme, velēna, zāle pļautā. Koku lapas. Tas ir arī labs veids, kā uzkopt savu teritoriju, visu skaisti sakārtojot iekšā dobē. Lai arī augstās dobes iesaka sākt veidot rudenī, arī pavasarī to var darīt, tikai tās vairāk jālaista. Tomēr princips paliek nemainīgs – tajā tiek ievietots tas, kas atrodams pašu sētā.

Viens no veidiem, kas ir interesants augsto dobju veidošanā, ir kartona ievietošana. Liāna Kažmere norāda: “Liekas dīvaini, kāpēc dobē likt kartonu. Tas ir tāpēc, lai mēs noslēgtu pilnībā saules gaismu. Mēs drusciņ apmānām dabu ar kartonu, kas pēc tam sašķīst. Un tad pa virsu nākamajā kārtā, ja ir pieejams, komposts, lai vairs nav sēkliņu vai kas pa vidu apstādījumiem uzdīgs.” 

Tā kā laiks strauji paliek siltāks, izveidotajās dobēs pavisam drīz jau var sākt stādīt to, ko sirds kāro.