Augstskolas gatavojas uzņemt topošos studentus bez centralizēto eksāmenu rezultātiem

Pandēmija – iemesls, kādēļ augstskolas kaļ plānus, kā uzņemt savās rindās topošos studentus, ņemot vērā vidusskolas atestāta vidējās atzīmes. Iekavējas mācības; ļoti iespējams, ka centralizētie eksāmeni mācību gada beigās nenotiks.

Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska pauž: “Ja līdz pavasara brīvlaikam izlaiduma klases - devītā un divpadsmitā - netiek līdz klātienei, līdz konsultāciju procesiem, tad skaidrs, ka mēs domājam par eksāmenu mazināšanu vai atcelšanu.”

Augstskolas sākušas gatavoties, jo tāds signāls saņemts no ministrijas. Vidzemes Augstskola jau pagājušajā gada pavasarī, sākoties krīzei, plānoja pieņemt divpadsmito klašu skolēnus bez centralizēto eksāmenu rezultātiem. Tiesa - augstskola pieļauj ideju par savu eksāmenu rīkošanu.

Vidzemes Augstskolas Sabiedrības zinātņu fakultātes dekāne Agnese Dāvidsone stāsta, ka tie būs atsevišķi, augstskolas organizēti iestājpārbaudījumi. Viņa atzīst - šobrīd plānots, ka iestājpārbaudījumi varētu norisināties attālinātā vidē, jo augstskola tam ir tehniski ļoti labi sagatavojusies.

Pretējs viedoklis ir Rīgas Tehniskās universitātes studiju prorektoram. Viņš uzskata, ka tiešsaistes eksāmenus nevarētu vērtēt kā objektīvus, taču klātienē tie palielinātu vīrusa izplatības riskus.

Centralizēto eksāmenu neesamībai gatavojas arī Latvijas Universitāte, un arī šī augstskola norāda uz problēmām šādā situācijā. Prorektors Valdis Segliņš atzīst, ka pirmais semestris tiks orientēts uz neapgūto vai nepietiekoši labi apgūto vidusskolā vidusskolā, taču, lai uzņemtu, neesot nekādu šķēršļu.

Jāpiebilst, ņemot vērā pašreizējo situāciju, Latvijas Universitāte lēmusi arī pagarināt nodošanas termiņus dažādiem studiju darbiem. Valdis Segliņš uzsver - tas nenozīmē, ka visi parādi tiks atlaisti. Līdzīgu praksi piekopj arī Rīgas Tehniskā universitāte, savukārt Vidzemes Augstskolā šobrīd nesaskata vajadzību šādi rīkoties.

Agnese Dāvidsone pauž, ka Vidzemes Augstskolas Sociālo zinātņu fakultātē neesot tādu situāciju, kur nebūtu iespējas pabeigt studijas tiešsaistes formātā. “Jau pagājušajā akadēmiskajā gadā mums ļoti laba bija šī te pieredze ar to, ka darbu aizstāvēšanas komisija strādā tiešsaistē, studenti aizstāvējās tiešsaistē,” viņa bilst.

Tas - būs vai nebūs šajā mācību gadā centralizētie eksāmeni - šobrīd nav zināms. To ir grūti paredzēt, jo viss ir saistīts ar vīrusa izplatību, ar ārkārtējo situāciju un to, kā noritēs mācības. Izglītības ministrija sola sniegt skaidrāku atbildi pēc pāris mēnešiem. 

Foto: Pixabay.com