Augstskolas šobrīd apzina studentu vakcinēšanos; domā par rīcību

Līdz mācību gada sākumam atlikušas sešas dienas, bet šobrīd vakcinēta ir nedaudz vairāk kā puse Latvijas studentu. ReTV Ziņu dienesta aptaujātās augstskolas atzīst, ka tā ir problēma. Kā to risināt?

Studentu apvienība ir aplēsusi: trešā daļa Latvijas studentu nav vakcinēti. “Prognozējam, ka provizoriski 60% studējošo ir vakcinējušies un varēs uzsākt klātienē studijas klātienē,” saka Kristafers Zeiļuks, Latvijas Studentu apvienības prezidents. Tāda ir aina, ja vērtē visus Latvijas studentus.

Tikmēr Vidzemes Augstskolā aina ir vēl sliktāka. “Situācija ir bēdīga, jo mums ir jāsaka, kā ir, ka vairāk nekā puse uzrādījuši, ka nav vakcinējušies. Protams, mēs neesam to pārbaudījuši dokumentāli, tā kā tas ir konfidencionāls info. Tās ir atbildes aptaujā,” saka Maira Leščevica, Vidzemes Augstskolas akadēmiskā prorektore.

Lai kaut kā risinātu problēmu, rīt sasaukta skolas vadība, lai lemtu, kā kvalitatīvi nodrošināt mācību procesu pie tik zema vakcinēto skaita. Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izstrādātie noteikumi paredz, ka klātienē mācību procesā piedalās personas tikai ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. Līdz 10. oktobrim klātienē var piedalīties ar negatīvu Covid-19 testu, kurš veikts pēdējo 48 stundu laikā. Vidzemes Augstskolā ReTV Ziņām saka vienkārši – haoss. “Es neteiktu, ka tā ir neziņa, bet vairāk, ka ir tāds neliels haoss. Jāsaprot, kā rīkoties, nevaram atļauties un nevaram pazaudēt nevienu - ne studentu, ne mācībspēku. Mūsu galvenais uzdevums saprast, kā turpināt darbu,” saka Maira Leščevica.

“Mēs mudināsim valdību un IZM nākt pretī tiem studējošajiem, kuri ir uzsākuši vakcinācijas kursu pēc pirmās devas saņemšanas. Tad valsts varētu apmaksāt testu. Šodien izsūtīsim IZM vēstuli ar mudinājumu rosināt valdībā un rast atbilstošo finansējumu,” pauž Kristafers Zeiļuks, Latvijas Studentu apvienības prezidents.

Liepājas Universitātē aptauja studentu vidū vēl nav veikta, bet skolas vadība pieņem, ka tie varētu būt vairāk nekā 60%, kuriem ir Covid-19 sertifikāts.

 Katra augstskola, redzot, kāds ir vakcinēto skaits, varēs spriest par sev vēlamo studiju formātu – šobrīd noteikumi paredz, ka papildu klātienes mācībām ir iespēja daļēji vai pilnīgi attālinātām studijām. Piemēram, Latvijas Universitātē mācības sāksies 6. septembrī. Tur atsevišķās fakultātēs jau veikts apzināšanas process par vakcinētājiem, bet centralizētu visu studentu informāciju sāks ievākt tuvākajā laikā.

Pēc 10. oktobra pārejas posms būs noslēdzies, mācības klātienē varēs apmeklēt tikai vakcinēti vai ar Covid-19 pārslimojuši studenti.


Foto: Freepik