Austrijā noslēdzies Eiropas jauno profesionāļu meistarības konkurss

Pirmdien Latvijā atgriezusies Latvijas delegācija, kas aizvadītajā nedēļā Austrijas pilsētā Grācā piedalījās jauno profesionāļu meistarības konkursā “EuroSkills 2021”, pārvedot mājās divas medaļas par izcilību.

Šogad Latviju jauno profesionāļu meistarības konkursā “EuroSkills 2021” pārstāvēja 19 konkursanti no 12 profesionālas izglītības iestādēm. Tas ir starptautisks konkurss, kur jaunieši vairāku dienu garumā, veicot praktiskus uzdevumus, salīdzina savas profesionālās prasmes un konkurētspēju. Medaļas par izcilību no Latvijas komandas saņēma Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma absolvents Kristaps Eglītis par prasmēm mēbeļu galdniecībā un Kitija Kozule no Daugavpils Dizaina un mākslas skolas, kura piedalījās skatlogu noformēšanas prasmju konkursā. Kitija ReTV Ziņām norāda, ka nav vēl atguvusies no spriedzes, kas bija vairāku dienu garumā. “Visiem bija trīs konkursa dienas. Atšķīrās, protams, laiki, no cikiem līdz cikiem notika, bet man personiski tās bija divarpus dienas, to dienu laikā es taisīju skatlogu. Bija divi uzdevumi, es taisīju skatlogu,” saka Kitija Kozule, “EuroSkills 2021” medaļas ieguvēja.

Kitija uzsver, viņas viena no veiksmes formulām bija laika plānošana. “Ļoti svarīgi izplānot laiku, es arī to ļoti centos. Katru vakaru sēdēju un pa minūte domāju, kādus darbus darīšu. Desmit minūtes nokrāsot sienu, 15 to un 15 - ko citu. Tas ir ļoti svarīgi, visiem svarīgi bija plānošana. Tas ir ļoti svarīgi,” saka Kitija Kozule, “EuroSkills 2021” medaļas ieguvēja.

Lai ar šobrīd Kitija vēl nav pārliecināta par karjeras izvēlēm nākotnē, tomēr norāda - šis būs ļoti labs ieraksts CV. “Latvijā varbūt mazāk, bet pasaulē šīs sacensības uztver ļoti nopietni, tas ir tāds pasaules mēroga pasākums. Un tas ir labs novērtējums, ka vispār esi piedalījies, un, ja vēl dabū ekselences balvu vai vietu. Tā pieredze ir neatsverama mums visiem. Ieguvām tik daudz, neņemot vērā, ka viens otru iepazinām, profesionāļus savā jomā, bet arī darba pieredzi.”

Lai piedalītos konkursā, jauniešiem bija jāiztur jau atlases kārtas valsts līmeņa konkursos. Latvija “EuroSkills” konkursā piedalās sesto reizi. Tas tiek organizēts reizi divos gados kopš 1998. gada. “Tas faktiski parāda valstu profesionālās izglītības sistēmu gatavību darba tirgum piedāvāt jau ne tikai pamatprasmes, bet prasmes izcilā līmenī. Otrām kārtām, konkursi ir tāda mēraukla tam, kas būtu jāmāca mūsu jauniešiem, lai viņi noderētu ar savām zināšanām un būtu izcili, nepieciešami un pieprasīti nozarē, dažādām industrijām,” saka Dita Traidās, Valsts izglītības attīstības aģentūras direktore.

Dita Traidās uzsver, ka konkurss arī ļauj izvērtēt un gūt pieredzi, kuru pēc iespējas efektīvāk jāiekļauj profesionālās izglītības sistēmā. “Standarti, pēc kuriem notiek konkurss, ir ļoti augsti. Tos izstrādā globālo pasaules kompāniju un Eiropas kompāniju eksperti. Un testa uzdevumus, kurus jāizpilda, to izpildīšana liecina par to, ka attiecīgās valsts jaunietis ir tiešām izcils.”

Šogad konkursa “EuroSkills 2021” finālā piedalījās 400 jauniešu no Eiropas 22 meistarības konkursos.


Foto: Facebook, SkillsLatvia