Auto kolonnas uz Ukrainu veido arī emigrācijas latvieši

Svētdienas naktī no prāmja Ventspils ostā nobrauca sešas automašīnas, kas pirktas Norvēgijā. Tās jau šodien kolonnā tiek pārvestas uz Ukrainas fronti. Kopš pavasara auto konvojus no ārzemēm palīdz veidot emigrācijas latvieši, kas dzīvo Lielbritānijā un Skandināvijā.

Šodien ceļā uz Ukrainu devusies auto kolonna, kas pagājušajā naktī ieradās Latvijā no Norvēģijas. Tās ir automašīnas, kas iegādātas Skandināvijā, bet Latvijā nokļūst ar brīvprātīgo palīdzību. Vairāk kā 150 automašīnu uz frontes zonām un brīvprātīgo organizācijām Ukrainā nosūtījis Ukrainas pilsonis Deniss Khomenko. Viņš skaidro: “Nevar teikt, ka tikai frontei ir vajadzīgas automašīnas. Ja voluntieri nodrošina karavīru dzīves nepieciešamības, tā arī ir ļoti būtiska frontes apgādes ķēdes sastāvdaļa.” 

Kolonna tiek veidota vidēji no piecām līdz desmit automašīnām, kas ceļu uz Ļvivu uzsāk no Rīgas. Gan ceļā no ārzemēm uz Latviju, gan pāri robežai uz Ukrainu pie stūres sēžas brīvpratīgie palīgi. “Mēs laika gaitā pa nedēļām savācam, jo dzīvojam uz vietas. Atrodam sludinājumus, pakaulējam cenas, sapērkam un sagatavojam ceļam,” saka Nauris Meija, brīvprātīgais autovadītājs.

Automašīnas Ukrainas vajadzībām tiek iegādātas Baltijas valstīs, Norvēģijā, Zviedrijā un arī Anglijā. Lielbritānijā auto stūre izvietojusies labajā pusē, un konvoja puiši stāsta, ka reizēm tieši šī atšķirība glābusi Ukrainas karavīru dzīvības no snaiperu lodēm. Lētu un izturīgu automašīnu meklēšanā iesaistījušies ārzemēs dzīvojošie latvieši, viens no tiem ir Uldis. “Cik saprotu, Latvijā nav iespējams tās vairs nopirkt, visas jau ir izpirktas. Arī mums kļūst arvien grūtāk ar tām, jo diezgan daudz tiek vestas. Es domāju, ka varējām būt nākamie, un, es runāju “mēs”, lai arī ilgi dzīvoju Norvēģijā, tomēr sirdī esmu latvietis. Tāpēc daru, ko varu,” norāda Uldis Meļķis, uzņēmējs no Norvēģijas.

Ukrainas vajadzībām līdzekļi tiek vākti dažādos atbalsta fondos, vairums gadījumos izmaksas nepārsniedz 2000 eiro. Tām jābūt izturīgām, vēlams ar 4x4 piedziņu un darbināmām ar dīzeļdegvielu. Visas automašīnas tiek pārbaudītas, nereti auto īpašnieki ārzemēs uzzinot, kāds ir mērķis šim pirkumam, ziedo papildus riepas, degvielu vai auto pārdod par simbolisku cenu. “Es pirmo reizi atbraucu uz Latviju. Nekad nebiju bijis Baltijas valstīs. Esmu ļoti izbrīnīts par to, ko te ieraudzīju. Dziemžēl tāda nelaime, kā karš apvieno cilvēkus. Latvija, Igaunija, Lietuva vairāk kā citi saprot, cik ļoti nepieciešams atbalstīt Ukrainu,” uzsver Deniss Khomenko, autokolonnu organizators.

Uldis un Nauris pošas atpakaļ uz Norvēģiju, kur dzīvo un strādā un turpinās meklēt automašīnas Ukrainas vajadzībām, bet kolonnu ar astoņām automašīnām no Latvijas un Norvēģijas šobrīd Deniss jau ved Ukrainas virzienā. 


#SIF_NVZ2022